Od kiedy dziecko może jeździć w foteliku?

Każdy rodzic wie jak ważne jest bezpieczeństwo dziecka siedzącego w pojeździe. Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym określa prawo ruchu drogowego inne w każdym kraju. Co mówi na ten temat polskie prawo o ruchu drogowym? Jaki fotelik wybrać dla malucha? Do kiedy dziecko może jeździć w foteliku? 

Czego dowiemy się z artykułu?

  • jakie są funkcje fotelika?
  • do kiedy wozimy dziecko w foteliku?
  • jaki fotelik najlepiej dobrać dla dziecka?

Sprawdź również: DZIECKO JESZCZE NIE SIEDZI SAMO – CZY TO POWÓD ABY SIĘ MARTWIĆ?

Jaka jest funkcja fotelika?

Od kiedy dziecko w foteliku samochodowym zaczyna jeździć rodzic może czuć się bezpiecznie. Istotną funkcją fotelików jest ochrona dziecka przed skutkami wynikającymi z wypadku, nagłego hamowania czy stłuczki. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie do wieku/wagi dziecka. Dzięki temu, że fotelik przylega do jego ciała, pozwala na zminimalizowanie szkód, które mogą wyniknąć z sił oddziałujących na nie podczas jazdy. Jest to najważniejszy element biernego bezpieczeństwa. 

Do jakiego momentu dziecko musi jeździć w foteliku?

Polskie Prawo o Ruchu drogowym mówi, że dziecko powinno jeździć w foteliku do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Od kiedy dziecko w foteliku podróżuje według przepisu może jeździć w nim nawet do ukończenia 18 roku życia. Gdy ukończy 135 cm i wagę 36 kg może podróżować na tylnym siedzeniu przypięte pasami. Prawo to nie określa jaki dokładnie wybrać fotelik, warto skonsultować się z doradcą w sklepie podczas zakupu.

Jaki fotelik dla dziecka wybrać?

Gdy wybieramy fotelik warto zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo jest ono najważniejsze od kiedy dziecko w foteliku siedzi w aucie. Rodzajów fotelików jest wiele, dzieląc je w kategorii wagowej wyróżniamy:

  • fotelik dla niemowląt o wadze 0-13 kg (grupa 0/0+) – skierowane dla dzieci w wieku od 6 do 12 miesięcy i są skierowane tyłem do kierunku jazdy;
  • dla dzieci o wadze 9-18 kg (grupa I) – dzieci w wieku od 3 do 5 lat, przy użyciu isofix lub pasów bezpieczeństwa, montuje się tyłem lub przodem do kierunku jazdy;
  • dla starszych dzieci o wadze 15-32 kg (grupa II/III) – posiadają oparcie lub nie i są przypinane pasami samochodowymi;
  • uniwersalne dla dzieci o wadze 9-36kg (I/II/III) – używane przez dzieci od 1 do 12 roku życia i mają odpinane pasy.
w jakim foteliku jeździ dziecko

Testy bezpieczeństwa świadczą o tym czy fotelik jest bezpieczny, warto zwracać uwagę jaką ocenę dostał dany foteli. Im wyższa ocena tym bezpieczniejszy fotelik. Wygoda podróży jest równie ważnym składnikiem. Wyprofilowanie fotelika dla dziecka i materiał jego wykonania przyczynia się do komfortu siedzenia dziecka w nim. Uważa się, że fotelik który jest dobrze wyregulowany powinien rosnąć z dzieckiem i służyć mu jak najlepiej. Równie ważne jest regulowanie pasów i zagłówka. Dobry zakup gwarantowany jest przez wybór rekomendowanego wyboru, świadczy to o tym że wiele rodzin zdecydowało się na jego kupno i jest sprawdzony. Nie można zapomnieć o dopasowaniu fotelu do tylnej kanapy auta. Gdy auto jest mniejsze warto zastanowić się nad mniejszym fotelikiem aby dobrze pasował. 

Podsumowując gdy dziecko będzie podróżowało w foteliku, niezbędny jest dokładny i starannie przeanalizowany jego rodzaj i dobranie do swojego auta. Warto zaufać najczęściej osobie która pomoże w wyborze.