Dziecko jeszcze nie siedzi samo – czy jest to powód żeby się martwić? Nasuwa się pytanie – kiedy dziecko powinno zacząć samo siadać? Jedno jest pewne wszystko samo się nie stanie, najpierw musi przejść pewne kroki, aby dojść do tego etapu. Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni i czasu pozwoli na właściwe opanowywanie nowych umiejętności przez malucha.
Czego dowiesz się z artykułu?
- jak wspomóc proces nauki siedzenia
- kiedy dziecko zaczyna siadać
- jakie są etapy siadania u niemowlaków
Sprawdź również: OD KIEDY DZIECKO ZACZYNA RACZKOWAĆ?
Dziecko samo nie siedzi – jak wspomóc proces nauki?
Istotne jest to co dziecko robi wcześniej i jak dochodzi do tego by samo siedzieć. Na samym początku zaczyna od przewracania na brzuch, unoszenie głowy i podtrzymywaniem na rękach. Dzięki temu wzmacniają się mięśnie które mają stabilizować w późniejszym siedzeniu. Symulować dziecko można na wiele sposobów, należy mu dać dużo miejsca do tego, jak również zachęcać go zabawkami. Naukę siedzenia można rozpocząć od około 3 miesiąca życia – ale nie wcześniej. Jedną z zabaw może być podniesienie dziecka z pozycji leżącej do siedzącej chwytając za ręce i powolne opuszczenie z powrotem. Pamiętajmy o tym aby nie wyręczać dziecka we wszystkim samo musi próbować.
Kiedy dziecko siada, bez powodu do zmartwień?
Należy pamiętać o tym, że dziecko rozwija się w swoim tempie. Zazwyczaj dziecko zaczyna siadać między 6 a 9 miesiącem życia. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu aby zacząć samemu siedzieć. Gdy opanuje wcześniejsze procesy uda mu się po raz pierwszy usiąść. Wiele czynników wpływa na szybkość rozwoju dziecka, nawet to czy urodziło się wcześniakiem. Jeśli tak to może potrzebować więcej czasu na nauczenie się siedzenia. Gdy zaobserwuję się jakieś problemy we wcześniejszym rozwoju warto skonsultować się ze specjalistą w celu wykluczenia jakiś wad i uspokojeniu rodziców.
Etapy siadania u niemowlaków – co może nas zaniepokoić, gdy dziecko uczy się siadać?
Niemowlaki aby nauczyć się siedzieć muszą przejść kilka faz:
- fazę kontrolowanie głowy i szyi w czasie 2-3 miesięcy życia;
- fazę kontrolowania tułowia, przewracanie się na plecy i brzuch, unoszenie tułowia, bioder leżąc na brzuchu w ok. 3-5 miesiącu życia;
- fazę siedzenia z podparciem, na przykład na foteliku w ok. 5-7 miesiącu życia;
- faza siedzenia bez podparcia przez kilka sekund w ok. 7-9 miesiącu życia,
- faza przechodzenia z siedzenia w leżenie i tak na zmianę w ok. 9-10 miesiącu życia.
Wszystkie te fazy wpływają na rozwój dziecka, jego stabilizację, równowagę i siłę. Nie należy tego procesu przyspieszać to może tylko spowodować wystąpienie wad, które pojawią się gdy zbyt wcześnie niemowlaka nauczy się siadania. Doprowadzić to może do wielu zaburzeń mięśniowych, co może przynieść odwrotne skutki.
Podsumowując gdy dziecko będzie w okresie 9 miesięcy i nie będzie jeszcze siedziało warto wybrać się do specjalisty w celu sprawdzenia czy wszystko jest dobrze. Proces nauki siadania dziecka można wspierać naturalnie nie przyspieszając tego momentu, nawet podczas zabaw. Pod uwagę należy brać wiele czynników, które mogą na to wpływać oraz to czy odpowiednio zachęcamy dziecko do nauki.