Gdzie na wakacje z dzieckiem? – na co zwrócić uwagę przed i w trakcie podróży?

Coroczne letnie wakacje to jeden z najpiękniejszych okresów w roku. Dzieci uwielbiają podróżować do nowych miejsc, w których jest wiele do odkrycia. Niezależnie od tego, gdzie na wakacje z dziećmi planujecie wyjechać, należy się dobrze przygotować i zaplanować rodzinny wypoczynek. Ważne jest, aby był to czas relaksu zarówno dla rodziców, jak i potomstwa. Aby się cieszyć zasłużonymi odpoczynkiem, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii.Podróże dostosowane do wieku

Niemowlęta można zabierać w podróż już we wczesnym dzieciństwie, ponieważ im młodsze dzieci, tym mniej są wymagające. Jeśli mama karmi piersią, nie musi się martwić o posiłki dla swojego malucha. W przypadku dzieci, które jedzą posiłki ze słoiczków, warto zabrać ich zapas, ponieważ nie we wszystkich krajach są one dostępne. Jeśli planujesz wakacje z niemowlętami lub małymi dziećmi, szczególnie odpowiednie są kierunki podróży, które nie powodują zmian klimatycznych i nie wymagają długiej podróży. Miejsca wakacyjne, takie jak Morze Północne i Bałtyckie, Francja, Austria i Szwajcaria, są do tego idealne i można do nich stosunkowo szybko dotrzeć. Ponadto najlepiej podróżować wiosną lub późnym latem, kiedy temperatury są przyjemne i nie jest zbyt gorąco. Decydując się na ciepłe miejsce na wakacje, zdecydowanie należy unikać południowego upału i bezpośredniego słońca, które mogą być szkodliwe dla. Skóra dzieci jest znacznie bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Zasadniczo niemowlęta w wieku poniżej 1 roku nigdy nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego najlepiej wybrać odzież z ochroną UV i nie zapominać o kremach z odpowiednio wysokim filtrem.

Jeśli zdecydujesz się wyjechać z dzieckiem na wakacje do miejsca, do którego można dotrzeć tylko samolotem, zastanów się nad stworzeniem wyrównania ciśnienia u dziecka podczas startu i lądowania. Można to osiągnąć, karmiąc piersią lub podając mu butelkę.

Jeśli dzieci są trochę starsze, idealne są wakacje w gospodarstwie agroturystycznym lub urlop w nad morzem w rodzinnym hotelu. W takich miejscach są zazwyczaj zorganizowane zajęcia dostosowane do potrzeb dzieci, animatorzy i opiekunowie. Dzięki temu rodzice znajdą czas dla siebie i mogą się cieszyć wakacjami.

Bez względu na to, jaki cel podróży wybierzesz, ważne jest, abyś był zadowolony z wybranego miejsca.Zabawy podczas długich podróży samochodemKiedy wreszcie nadchodzą długo wyczekiwane wakacje, wiele rodzin wyrusza na wakacje samochodem. Jest to szczególnie praktyczne w przypadku niemowląt i małych dzieci, daje elastyczność pod względem czasu, nie trzeba ograniczać bagażu. Długa podróż może być nużąca dla dzieci. Warto zaplanować także przerwy w długiej podróży samochodem z dziećmi.

 Decydując się na podróż samochodem, należy wcześniej rozważyć kilka rzeczy. Długa jazda w palącym słońcu jest wyczerpująca nie tylko dla kierowcy, ale przede wszystkim dla pasażerów. Możesz łatwo uniknąć tej sytuacji, przenosząc podróż na godziny poranne lub wieczorne. Należy również pamiętać o zamontowaniu osłon przeciwsłonecznych na bocznych szybach i, jeśli to możliwe, wybrać zacienione miejsce dla zaparkowanego samochodu.

Jednak podróż do popularnych miejsc wakacyjnych, łatwo dostępnych samochodem – Włoch, Chorwacji czy Francji – może być często bardzo długa. Rodzice powinni przygotować kilka pomysłów, które uatrakcyjnią podróż małym turystom.

Przeczytaj więcej na zdrowe-miesnie.pl