Jak nawilżyć mocno przesuszone włosy po sezonie wakacyjnym?

Włosy odwodnione mogą być matowe, niepodatne na układanie, szorstkie i kruche. Mogą też nadmiernie przetłuszczać się u nasady. To naturalna reakcja obronna skóry na odwodnienie, która produkuje nadmiar sebum, by zachować swoje funkcje obronne. Jak przywrócić nawilżenie włosom, które pod wpływem promieniowania UV mają osłabioną strukturę, są pozbawione blasku i sprężystości?

Wpływ promieniowania UV na włosy

Słońce ma fatalny wpływ na włosy. Pod wpływem promieni UV, wysokiej temperatury, a także morskiej czy chlorowanej wody pasma stają się sianowate, nadmiernie puszą się, są matowe i tracą głębię koloru. Dlatego po sezonie wakacyjnym potrzebna im reanimacja. Czy można zregenerować je w domu? Czym dogłębnie nawilżyć włosy? Potrzebne są tak naprawdę trzy mocno nawilżające kosmetyki do włosów, które nie tylko dostarczą wodę do włosa, ale też zamykając jego łuski, powstrzymają je przed nadmiernym parowaniem w sezonie grzewczym. Trzeba więc działać dwutorowo – nawilżyć i odbudować warstwę lipidową włosów.

Regeneracja, odbudowa i nawilżenie włosów – wszystko, czego włosy potrzebują

Regeneracyjne właściwości przyniosą włosom maski z proteinami, keratyną i witaminami, które pomogą  włosom odzyskać blask, siłę i sprężystość. Silnie odbudowujące maski stosuj raz, dwa razy w tygodniu. Szczególnie polecane są maski z keratyną – białkiem restrukturyzującym uszkodzone włókna, które niczym cement wypełnia ubytki.

Włosy potrzebują również humektantów, czyli składników nawilżających. Co mocno nawilża włosy? Przede wszystkim kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu, gliceryna czy ekstrakty owocowe. Powinnaś po lecie dostarczać je przy każdym myciu głowy. Warto rozejrzeć się na przykład za szamponem nawilżającym z kwasem hialuronowym, który dostarczy wodę do wnętrza włosa, wypełni go i zatrzyma nawilżenie. Do tego warto dołączyć odżywkę nawilżającą, która uniesie włosy u nasady i doda im objętości.

Nawilżenie włosów po lecie – kilka wskazówek pielęgnacyjnych

  • Daj też włosom odpocząć po lecie od zabiegów koloryzujących. Zamiast trwałej farby, wypróbuj na przykład tonery bez amoniaku, które subtelnie zmieniają kolor.
  • Ogranicz też tymczasowo stylizację na gorąco za pomocą lokówki czy prostownicy.
  • Możesz zamiast tego wybrać się na zabiegi regeneracyjne do salonu fryzjerskiego i skorzystać na przykład z zabiegu botoxu.
  • Pamiętaj, aby pić dużo płynów. Woda ma niebagatelny wpływ na urodę – kondycję skóry i włosów.
  • Sezon po wakacjach to idealny czas, aby odwiedzić fryzjera i podciąć końcówki. Centymetr czy dwa wystarczą, by odświeżyć fryzurę i pozbyć się rozdwojonych końców.

Zadbaj o końcówki włosów po lecie

Końce włosów to newralgiczne punkty – są mocniej narażone na przesuszenie. Gdy rozdwajają się, fryzura puszy się i staje się mniej atrakcyjna. Po każdym myciu włosy stosuj na końcówki włosów serum zabezpieczające. Może mieć zawartość olejków lub silikonów, które scalają końce włosów. Specjaliści od pielęgnacji włosów jasno wskazują, żeby stosować serum każdego dnia, również na suche pasma, na przykład przed snem czy na dobry początek dnia. To pozwoli zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami pogodowymi.

Materiał zewnętrzny