Kiedy wozimy dziecko na podstawce?

Kiedy wozimy dziecko na podstawce w aucie według prawa? Czy dobrym pomysłem jest zmiana fotelika na podstawkę? Czy 3 latek może jeździć na podstawce? Czy dziecko może jeździć na podkładce z przodu? Jaki ma stosunek do tego Polskie Prawo o Ruchu drogowym? Dobrze wyprofilowany fotelik równa się bezpieczeństwo dziecka i jego komfortowi jazdy. Czy podstawka też posiada takie cechy?

Czego dowiemy się z artykułu?

  • Kiedy wozimy dziecko na podstawce?
  • Jakie są różnice między fotelikiem a podstawką?
  • Co przepisy mówią o jeżdżeniu na podstawce?

Sprawdź również: OD KIEDY DZIECKO MOŻE JEŹDZIĆ Z PRZODU AUTA?

Kiedy możemy wozić dziecko na podstawce?

Od kiedy wozimy dziecko na podstawce, musi ważyć powyżej 15 kg i 135 cm. Sami producenci podstawek nie określają jaki konkretnie wiek powinien posiadać użytkownik. Wybierając podkładkę ważne jest aby wiedzieć, że nie da ona tyle bezpieczeństwa dziecku co fotelik. Fotelik najlepiej chroni dziecko w czasie wypadku czy stłuczki. Przed kupnem podstawki warto zapoznać się z jej składem i wybrać rekomendowany produkt. Niebezpiecznym pomysłem może być wybór podstawki z nieznanego źródła. Dziecko do 150 cm według prawa musi jeździć na foteliku lub podstawce.

kiedy dziecko jeździ na podstawce

Jakie występują różnice między fotelikiem a podstawką?

Kiedy dziecko jeździ na podstawce wywołuje wiele kontrowersji. Sama podstawka, która jest tylko podwyższeniem, a dziecko zapinane jest pasami bezpieczeństwa, staje się mniej bezpieczną opcją. Podróżujące dziecko na podstawce nie ma ochrony karku w formie zagłówka oraz wyprofilowanego siedziska. Decydując się na podstawkę, sprawdzenie z  jakiego tworzywa jest wykonana oraz czy spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa jest warunkiem koniecznym, aby zapewnić bezpieczeństwo dziecku. Wygląd jest poręczniejszy i lżejszy, ale jego funkcję są uboższe. Dziecko, które zaśnie w aucie nie ma gdzie położyć swobodnie głowy, a to źle może wpłynąć na jego układ kostny, który nie jest w pełni ukształtowany. Fotelik pozwala na zapewnienie najwyższej ochrony malucha, dokładne dopasowanie zagłówka i siedziska, zapewnia wygodę podróży. Tutaj również warto zapoznać się z certyfikatami i opinią pracownika, który odpowiednio doradzi w wyborze. Zarówno przy wyborze fotelika i podstawki należy pamiętać aby je dopasować do swojego auta.

Co mówią przepisy o jeżdżeniu na podstawce?

Prawnie kiedy dziecko może jeździć na podstawce gdy ma powyżej 135 cm wzrostu i waży więcej niż 15 kg. Według przepisów nie można przewozić dziecka bez specjalnego zabezpieczenia. W przypadku używania podstawki prawo mówi, że mogą z niego korzystać starsze dzieci do 150 cm wzrostu. Nieprzestrzeganie tej zasady przepisów ruchu drogowego podlega karze zapłaty 300 zł i otrzymaniu 6 punktów karnych. Taki sam mandat można otrzymać gdy fotelik lub podstawka jest założony nie poprawnie. Najważniejszymi informacjami z przepisów są:

  • całkowity zakaz przewożenia autem dziecka poniżej 3 lat bez jakiegokolwiek jego zabezpieczenia, 
  • dziecko poniżej 150 cm wzrostu może podróżować na przednim siedzeniu tylko w foteliku,
  • dziecko posiadające minimum 135 cm wzrostu, nie mieszcząc się w foteliku,  może podróżować na tylnym siedzeniu na podwyższeniu i przypięte pasami bezpieczeństwa,
  • dziecko może być przypięte tylko pasami na tylnym siedzeniu, jeśli po bokach siedzą dzieci w fotelikach

Podsumowując pod względem bezpieczeństwa fotelik wygrywa nad podstawką. Natomiast sama podstawka jest poręczniejsza i tańsza. Rodzic może skonsultować się z wykwalifikowanym pracownikiem z wyborem odpowiednio bezpiecznej podstawki dla dziecka.