Od kiedy dziecko może jeździć z przodu auta?

Od ukończenia 5 roku życia przez dziecko może jeździć na przednim siedzeniu fotelika. Jazda na przednim siedzeniu przez dziecko sprawia, że rodzice mogą mieć je pod okiem. Czy na przednim siedzeniu dziecko może podróżować bez fotelika lub podstawki? Co mówi na ten temat prawo ruchu drogowego?

Czego dowiemy się z artykułu?

  • Kiedy dziecko jeździ na przednim siedzeniu?
  • Jakie są kary za brak zabezpieczenia dziecka podczas jazdy autem?
  • Jaki wybrać fotelik na przednie siedzenie?

Sprawdź również: JAK POPRAWNIE PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO STAWIANIA PIERWSZYCH KROKÓW?

Kiedy dziecko jeździ na przednim siedzeniu?

Według prawa o ruchu drogowym kiedy dziecko może jeździć na przednim siedzeniu bez fotelika, musi mieć więcej niż 150 cm wzrostu. Czyli do ukończenia mniej więcej 5 roku życia jeżdżąc z przodu musi siedzieć w foteliku. Montowanie fotelika na przednim siedzeniu dozwolone jest zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy. Warunkiem jest wymontowanie poduszki powietrznej przed zamontowaniem fotelika. Jest to konieczne, dlatego, że podczas wypadku poduszka powietrzna może zgnieść fotelik i narazić dziecko na trwałe uszkodzenia. Sama jazda z dzieckiem na przednim siedzeniem jest dużo wygodniejsz, ponieważ rodzic ma pod okiem malucha.

Jakiej kary można się spodziewać za brak zabezpieczenia dziecka w czasie jazdy?

To od kiedy dziecko może jeździć z przodu warunkuje prawo. Wszystkie zasady przewozu maluchów są zapisane w kodeksie ruchu drogowego. Nie stosowanie się do kodeksu lub nieprawidłowe jego stosowanie wiąże się z otrzymaniem dotkliwej kary. Jeśli fotelik jest źle zamontowany lub dziecko jego nie ma, można otrzymać mandat w wysokości 150 zł oraz zdobyć 6 punktów karnych. Ta sama kara jest za brak wymontowanej poduszki powietrznej z przedniego siedzenia w przypadku siedzenia tyłem do kierunku jazdy.

Jaki fotelik wybrać na przednie siedzenie?

Kiedy dziecko może jeździć z przodu należy zadbać o odpowiednie przygotowanie tego miejsca oraz wyboru fotelika. Podczas wyboru fotelika do siedzenia z przodu i tyłu samochodu, należy zwracać uwagę na certyfikaty. Przy zakupie warto sprawdzić czy posiada fotelik certyfikat ECE R44-03 lub ECE R44-04. Wszelką pomocą służy pracownik, który wie jak doradzić odpowiedni sprzęt nawet wymagającym klientom. Kolejno fotelik dobierany jest do wzrostu i wagi dziecka. Równie ważny jest system montowania. Do wyboru mamy: mocowanie za pomocą pasów lub systemu isofix. Ważne jest również to czy fotelik będzie montowanym tyłem czy przodem do kierunku jazdy. Specjaliści uważają, że montowanie tyłem jest dużo bardziej bezpieczniejsze, lepiej chroni kark dziecka. To tył fotelika w razie wypadku stanowi dodatkową ochronę dziecka. Dobrze jest wybierać produkty, które najlepiej sprawdziły się innym rodzicom.

Podsumowując dziecko jeżdżąc z przodu auta musi mieć dobrze zamontowany fotelik aby bezpiecznie podróżować. Musi osiągnąć wagę  powyżej 36 kg i wzrost powyżej 135 cm. Dziecko na przednim siedzeniu może podróżować przodem i tyłem do kierunku jazdy, trzeba pamiętać o wymontowaniu poduszki bezpieczeństwa. Siedzenie z przodu nie jest konieczne, jeśli rodzic chce czuwać nad dzieckiem może zamontować z tyłu lustro, którego odbicie będzie pokazywało jak dziecko się zachowuje podczas podróży.