Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Kiedy zdecydować się na narkozę?

3 listopada 2023 Kiedy decydować się na narkozę

Kto decyduje o znieczuleniu? Czy sami możemy sobie wybrać znieczulenie? Co może zdyskwalifikować z operacji? Jakie znieczulenia są dostępne? Czego najczęściej pacjenci boją się w znieczuleniu ogólnym?

Czego dowiemy się z artykułu?

  • Jakie są przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego?
  • Jakie są rodzaje znieczulenia?
  • Kto i dlaczego decyduje o rodzaju znieczulenia do operacji?

Sprawdź również: KIEDY STOSUJE SIĘ NARKOZĘ U DZIECI?

Przeciwwskazania do użycia znieczulenia ogólnego

Kiedy decydować się na narkozę do wykonywanego zabiegu nie można, anestezjolog dobiera inną formę znieczulenia. O użyciu podczas operacji znieczulenia ogólnego – narkozy, musi wyrazić zgodę pacjent. Czy użyć to znieczulenie na pacjentach z przewlekłymi chorobami jest bardzo szczegółowo rozpatrywane. Wyjątkiem są sytuacje ratujące życie, tutaj potrzebne są szybkie i jak najlepsze decyzje.  Można wymienić najważniejsze przeciwwskazania do użycia narkozy:

  • alergia na leki usypiające,
  • problemy skórne w miejscu zaaplikowania znieczulenia,
  • schorzenia układu nerwowo – mięśniowego,
  • problemy z krzepliwością krwii, choroby serca,
  • duże odwodnienie organizmu,
  • infekcja górnych dróg oddechowych.

To tylko kilka wymienionych informacji, wszystko przekazuje na specjalnym wywiadzie anestezjolog, który podejmuję tę ważną decyzję o wyborze znieczulenia.

Jakie występują rodzaje znieczuleń?

Kiedy zdecydujemy się na narkozę i podpiszemy zgodę do zabiegu, możemy się spodziewać różnych sposobów znieczulenia. Leki stosowane do znieczulenia ogólnego nazywają się “anestetykami”. Z czego wyróżnia się leki i gazy anestetyczne. Te pierwsze podawane są dożylnie i wziewnie., a drugie podawane przez maskę, zakładaną na twarz. Po kilku oddechach pacjent zasypia, mając cały czas maskę na twarzy wdycha tlen i środek usypiający. Anestetyki dożylne są dzielone na grupy:

  • nasenne,
  • zwiotczające,
  • przeciwbólowo – uspokajające.

Samo proces znieczulenia ogólnego można podzielić na indukcję znieczulenia, jego podtrzymanie i wybudzenie z niego. Cały proces nadzorują anestezjolodzy, którzy muszą w czasie operacji, nadzorować cały proces. W czasie operacji zmniejszają i zwiększają dawkę leku, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Decyzja o narkozie

Kto podejmuje decyzję o znieczuleniu narkozą?

Kiedy anestezjolog zdecyduje się na narkozę, bierze on na siebie odpowiedzialność. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie obszernego wywiadu z pacjentem, on sam odgrywa ważną rolę w tym procesie. Pacjent uchroni siebie przed różnymi powikłaniami po znieczuleniu, kiedy nie będzie ukrywał informacji o swoim stanie zdrowia. W czasie takiego wywiadu pacjent może dostać pytania odnośnie krwawień, uczuleń, szczepień, wyników wykonanych potrzebnych badań do operacji, czy posiadania jakiś przewlekłych chorób. W czasie operacji anestezjolog nadzoruje cały proces uśpienia, każdą jego fazę.

Podsumowując decyzję o znieczuleniu narkozą podejmuję anestezjolog, ale to pacjent musi na to wyrazić zgodę. Warto odpowiadać na pytania stawiane przez lekarza anestezjologa zgodnie z prawdą, aby uniknąć wszelkich powikłań. Cały proces usypiania dokładnie przedstawi lekarz podczas wspomnianego wywiadu.

Redakcja spokojdziecka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

narkoza jest szkodliwa
ile trwa kolonoskopia pod narkozą
Kaszel przeszkadza w narkozie

Jesteś zainteresowany reklamą?