Od kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Od kiedy dziecko zaczyna raczkować? Od razu jak tylko leży na brzuchu? Czy bez raczkowania nauczy się chodzić? Warto wiedzieć kiedy dziecko powinno raczkować a kiedy chodzić.

Czego dowiemy się z artykułu?

  • w jakim okresie życia dziecko raczkuje?
  • jakie są etapy nauki chodzenia?
  • dziecko nie raczkuje – czy martwić się tym?

Sprawdź również: JAK POPRAWNIE PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO STAWIANIA PIERWSZYCH KROKÓW?

Kiedy w okresie rozwoju dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie w całym procesie rozwoju malucha jest bardzo ważne. Jest jednym z etapów nauki chodzenia. Nie da się tego procesu obejść. Dziecko zaczyna raczkować między 5,5 -13,5 miesiącem życia. Aby to osiągnąć czeka go długi proces przewracania się z brzucha na plecy, unoszenie głowy, utrzymywanie się na przedramionach oraz pełzanie. Kiedy dziecko zaczyna raczkować staje się sprawniejsze. Dzieję się to gdy dziecko nie ma już tyle siły aby samemu się podciągać. Jak wiadomo dziecko rozwija się w różnym stopniu. Jedne wcześniej raczkują a inne później. 

Raczkowanie – jeden z etapów nauki chodzenia

Nie ma określonej reguły od kiedy dziecko zacznie raczkować. Warto go nie popędzać, ale zachęcać. Gdy dziecko jest odpowiednio motywowane, proces nastąpi szybciej. Zauważyć można, że maluch zaczyna raczkować po jego ruchach typu pompki czy kołysania w przód i w tył. Zanim maluch nauczy się chodzić przechodzi pewne etapy:

  1. Na początku uczy się podnosić głowę i przewracać na boki.
  2. Kolejnym etapem jest utrzymywanie się na dłoniach leżąc i pełzanie.
  3. W tym momencie uczy się siadać.
  4. Dopiero po nauce siadania zaczyna raczkować.
  5. Staje, porusza się bok. 
  6. Stawia pierwsze kroki.
dziecko-zaczyna-raczkować

Kiedy dziecko jeszcze nie raczkuje – czy to jest powód aby się martwić?

Nie ma powodu do zamartwiania się gdy dziecko później zaczyna raczkować ale mieści się w przedziale nauki do 1 roku życia. Każde dziecko w innym tempie zdobywa nowe umiejętności. Nie jest to nic złego, ale można z dziecko wspomagać, bawić się z nim i jednocześnie ćwiczyć nowe umiejętności i rozwija malucha w tym procesie. Umożliwienie mu odpowiedniego miejsca też wiele ułatwi. Gdy jednak są jakieś niepokojące zagadnienia, lub ruchy wykonywane przez dziecko, można się udać na wizytę do fizjoterapeuty dziecięcego, który przeprowadzi badanie. Będzie dzięki temu mógł odpowiednio nakierować rodziców w jaki sposób mogą ćwiczyć z dzieckiem oraz wykluczyć wady. Niektóre dzieci rozwijają się szybciej i nie jest to równe statystycznym danym i 7 miesięczne dziecko może już zaczynać raczkować. Samo raczkowanie rozwija dziecko fizycznie oraz umysłowo. O kiedy dziecko zaczyna raczkować jest już na prostej drodze żeby się nauczyć chodzić.

Podsumowując dane statystyczne odnośnie czasu kiedy dziecko zaczyna raczkować mogę być różne. Każde dziecko jest inne, a jeśli ma zbudowane odpowiednie zaplecze do rozwoju, zostanie prawidłowo rozwinięte. Samo raczkowanie to bardzo ważny etap dla dziecko, ponieważ to są jego pierwsze kroki by być samodzielnym. Specjaliści stwierdzili, że 10% dzieci może pominąć naukę raczkowania i od razu przejść do nauki chodzenia. Gdy dziecko jeszcze nie raczkuje, a jego rówieśnicy już tak, nie jest powodem do zmartwienia. W tym wypadku dziecko potrzebuje więcej czasu do nauki.