Jak poprawnie przygotować dziecko do stawiania pierwszych kroków?

Poprawne przygotowanie dziecka do stawiania pierwszych kroków jest bardzo ważne. Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Możemy wesprzeć maluszka w tym procesie, który wpłynie na cały proces rozwoju. Zainteresowanie się tym od początków rozwoju może wpłynąć dobrze wyeliminowując przeszkody postawione na tej drodze. 

Czego dowiesz się z artykułu?

  • czy warto skorzystać z wizyty maluszka u fizjoterapeuty 
  • jak samemu pomóc dziecku w drodze do nauki chodzenia
  • na co zwracać uwagę we wczesnych etapach

Sprawdź również: OD KIEDY DZIECKO ZACZYNA RACZKOWAĆ?

Czy warto sprawdzić rozwój przygotowujący do stawiania pierwszych kroków maluszka u fizjoterapeuty? 

O tym, że warto odbyć taką pierwszą wizytę w celu sprawdzenia stanu rozwoju dziecka i jego progresu nie trzeba zbyt długo namawiać.Coraz więcej ludzi korzysta z usług fizjoterapeutów dziecięcych. Oznacza to że więcej ludzi jest świadomych jak może taka wizyta we wczesnym etapie wykryć wad rozwojowych, wyeliminować złe nawyki przekazywanych przez rodziców, nakierować ich odpowiednio jak wykonywać z maluszkiem ćwiczenia. Każde dziecko rozwija się w różnym stopniu, fizjoterapeuta pomoże sprawdzić stan fizyczny dziecka, jak funkcjonują jego mięśnie. Dzięki temu jest w stanie dobrać odpowiednie ćwiczenia, które rodzice będą mogli wykonywać z nim. Jest to również dobry pomysł do porozmawiania z wykwalifikowanym fizjoterapeutą na temat wątpliwości odnośnie rozwoju oraz do weryfikacji błędów popełnianych przez młodych rodziców. Na samym początku fizjoterapeuta będzie sprawdzał jak funkcjonuje maluszek i to na podstawie tego badania będzie ukierunkowywał stronę w którą zmierza do stawiania swoich pierwszych kroków. 

Kilka wskazówek jak samemu pomóc dziecku w drodze do stawiania pierwszych kroków

Po pierwsze na siłę nie należy dziecko prowadzić trzymając za ręce, nie ma co przyspieszać tego procesu. Dziecko uczy się wszystkiego w swoim tempie, dlatego warto dać mu trochę czasu. Pamiętaj!

  • Gdy raczkuje to ćwiczy mięśnie;
  • Gdy samo wspina się na przykład na koniec łóżka. 

To właśnie rodzice powinni zachęcać dziecko do robienia tych rzeczy, stworzyć bezpieczną przestrzeń aby maluch nie bał się upadku, na przykład miękki dywan. Gdy już dziecko zacznie się pionizować, czyli stawać na przykład przy ścianie, lustrze i poruszać się w bok przydatną może się okazać zabawka którą dziecko może przy nauce chodzenia popychać. Rodzic może zachęcać dziecko do wstawania przy krześle kładąc na jego końcu zabawkę, która zachęci dziecko do dostania się do niej.

pierwsze kroki dziecka

Na co zwracać uwagę przy nauce stawiania pierwszych kroków u dziecka?

Dalej trzeba pamiętać o tym, że w różnym momencie możemy zauważyć progresy dziecka w tym procesie. Warto zwracać uwagę czy dziecko wyraża chęć pełzania, raczkowania, wstawania i dopiero później próby stawiania pierwszych kroków. Czas w jakim możemy spodziewać się że dziecko nauczy się chodzić jest między 12 a 18 miesiącem życia. Jeśli dziecko ukończyło 12 miesięcy i jeszcze nie wstaje, nie podejmuje prób chodzenia to jest sygnał by skonsultować się ze specjalistą. 

Podsumowując warto pamiętać aby nie pospieszać dziecka w procesie stawiania pierwszych kroków. Ważne jest to aby nie zaniedbywać tego co dziecko musi samo przejść w tym procesie i samemu go nie przyspieszać. Gdy macie obawy o to że dziecko jeszcze nie chodzi to warto wybrać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi badanie i odpowie na wszelkie pytania.