Masaż Shantala i jego korzystny wpływ na zdrowie malucha

Masaż Shantala to technika masowania niemowląt, która w bardzo korzystny sposób wpływa na ich zrównoważony rozwój. Choć jeszcze do niedawna tego typu dotyk był pomijany, obecnie jest on coraz bardziej ceniony i popularny.

Wielowymiarowy rozwój niemowlęcia

Na prawidłowy rozwój malucha wypływ ma wiele czynników. Wśród nich wymienić można choćby stosowaną zbilansowaną dietę czy dostosowane do wieku bodźcowanie dziecka. Poza tym, jak się okazuje niezwykle korzystne jest odpowiednie masowanie dziecka, w tym metodą Shantala.

Masaż Shantala

Technika masażu pochodzi z Kalkuty, a do Europy została sprowadzona przez francuskiego podróżnika Frederique’a Leboyera, który w 1976 roku opisał ją w swojej książce. Co istotne, masaż ten nie jest formą terapii rehabilitacyjnej i w związku z tym, może być z powodzeniem stosowany przez rodziców malucha. Wymaga on jednak zaznajomienia z podstawowymi technikami, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie jego dobroczynnego działania. Masaż może być wykonywany zarówno u najmłodszych dzieci, jak i tych nieco starszych. Warto, jednak pamiętać o tym, że nie powinien być wykonywany w przypadku występowania zmian skórnych, infekcji, gorączki, astmy, zmian nowotworowych lub chorób o podłożu kardiologicznym oraz bezpośrednio po jedzeniu.

Korzyści płynące z masażu Shantala

Masaż Shantala przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, dzięki niemu możliwe jest nawiązanie bardzo silnej więzi pomiędzy dzieckiem a jego rodzicem. Ponadto, masaż działa na malucha relaksująco, uspokajająco oraz podnosi jego odporność na stres. Warto dodać, że regularne wykonywanie masażu wpływa korzystnie na regulację godzin snu malucha, prawidłowe funkcjonowanie jego układu trawiennego oraz ograniczenie ryzyka występowania kolek, a także na wzmocnienie jego świadomości własnego ciała. Ponadto, korzyści ze stosowania masażu odczuwać mogą również rodzice dziecka, ponieważ przyczynia się on między innymi do łagodzenia depresji poporodowej czy lepszego zrozumienia potrzeb dziecka.

Prawidłowa technika wykonywania masażu Shantala

Przygodę z masażem najlepiej rozpocząć pod okiem instruktora, który na specjalnych zajęciach przekaże podstawowe informacje i pokieruje ruchem dłoni rodzica. Znając podstawy masażu można go z powodzeniem wykonywać samodzielnie, pod warunkiem zapewnienia malcowi odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu oraz spokoju i komfortu. W trakcie wykonywania masażu rodzic powinien siedzieć, a dziecko powinno być ułożone na miękkim kocyku na nogach rodzica tak, aby jego stopy dotykały brzucha mamy lub taty. Masaż powinien obejmować kolejne okolice ciała, w tym: klatkę piersiową i ruchy od jej środka na zewnątrz oraz od biodra w kierunku przeciwległego ramienia. Ramiona powinny być z kolei masowane kulistymi ruchami w kierunku dłoni, a same dłonie masowane jedynie kciukiem i palcem wskazującym. Ponadto, masaż powinien obejmować okolice brzucha dziecka, nóg oraz jego stóp, pleców i twarzy. Wszystkie wykonywane ruchy powinny być dość powolne i delikatne, a w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek zniecierpliwienia wykazywanego ze strony malucha – natychmiast przerywane. Ponadto, przystępując do masowania malucha należy zadbać nie tylko o prawidłową temperaturę pomieszczenia, ale również dłoni oraz stosowanej oliwki. Powinna być ona wykonana z naturalnych składników oraz takich, które nie spowodują niepożądanych reakcji alergicznych. Masaż Shantala powinien trwać około pięciu minut i może być wykonywany codziennie już od drugiego miesiąca życia dziecka.