Jak wybrać odpowiedni aparat na zęby i kiedy iść z dzieckiem do ortodonty?

O zęby trzeba dbać od najmłodszych lat. Nie wystarczy koncentrować się na higienie jamy ustnej, konieczne są również wizyty u dentysty, a czasem pomoc ortodonty. Kiedy założyć aparat na zęby dla dzieci i kiedy iść z dzieckiem do ortodonty?

Sprawdź też:

z dzieckiem do ortodonty
z dzieckiem do ortodonty

Kiedy warto udać się z dzieckiem do ortodonty?

Zastanawiasz się, kiedy iść z dzieckiem do ortodonty? Pierwsza wizyta powinna odbyć się, gdy nasz maluch ma wszystkie zęby mleczne, czyli między 2. a 3. rokiem życia. Już w tym momencie ortodonta jest w stanie zauważyć wady zgryzu, które w przyszłości mogą okazać się problemem.

Kolejna wizyta u ortodonty powinna być przeprowadzona między 7. a 9. rokiem życia, gdy dziecko już ma część zębów stałych. Dzięki temu ortodonta już od najmłodszych lat ma możliwość monitorowania rozwoju relacji między szczekami, właściwego uszeregowania zębów czy zniwelowania nawyków, które mogą doprowadzić do wad zgryzu.

Jak wybrać idealny aparat na zęby dla dzieci?

Aparaty na zęby dla dzieci są stałe i ruchome. Aparaty ruchome są obsługiwane przez małego pacjenta i jego rodziców. Aparaty stałe wykonywane są indywidualnie dla każdego dziecka i mocowane są na okres leczenia, czyli najczęściej na rok lub dwa lata.

Ruchome aparaty na zęby dla dzieci wymagają dyscypliny zarówno u dziecka, jak i rodziców, którzy muszą dopilnować, by dziecko korzystało z aparatu zgodnie z zaleceniami ortodonty.

Jednym z częściej używanych aparatów ortodontycznych jest aktywator ortodontyczny, który wykonany jest z plastiku. Jego zadaniem jest zadbanie, by zęby wyrzynały się we właściwych miejscach. Korygowane jest również właściwe ustawienie żuchwy.

Aparaty na zęby dla dzieci mechaniczno-czynnościowe składają się z płytki optymalnie dopasowanej do podniebienia. Aparat mocowany jest przy pomocy klamry. Regulowany jest przy pomocy śrub, które po instrukcjach ortodonty ustawiają rodzice.

Nakładkowe aparaty na zęby dla dzieci stosuje się przeważnie u osób dorosłych, chociaż czasem wykorzystywane są w pracy z młodzieżą. Nakładki są wykonane indywidualnie dla każdego pacjenta. Są przezroczyste i niewidoczne.

Stałe aparaty na zęby dla dzieci są mocowane do zębów za pomocą specjalnych klejów lub drucianych łuków. Metalowy aparat na zęby jest najczęściej stosowaną metodą leczenia niedoskonałości ortodontycznych. Trzeba pamiętać, że można go używać wyłącznie wtedy, gdy zęby i dziąsła dziecka są wyleczone.

Dzieci, które wstydzą się noszenia aparatu ortodontycznego mogą założyć aparat estetyczny, który jest niemal niewidoczny. Ciekawy jest również aparat na zęby dla dzieci samoligaturujący, który jest wyposażony w mniejsze zamki, a co za tym idzie jest wygodniejszy w użytkowaniu.

Przeczytaj więcej na klubkangura.com.pl