Cesarskie cięcie a rozwój dziecka – przyczyny i skutki cięcia cesarskiego

Cesarskie cięcie jest stosowane od dziesięcioleci w celu bezpiecznego i udanego porodu. Najnowsze badania rzuciły jednak światło na potencjalny wpływ zabiegu na rozwój dziecka. W tym artykule przeczytasz kiedy wykonuje się cesarskie cięcie, a także poznasz wpływ cesarki na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka.

Zobacz także: https://spokojdziecka.pl/rozwoj-osobowosci-dziecka/

Przyczyny cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie, potocznie zwane cesarką, to zabieg chirurgiczny wykorzystywany wtedy, gdy niemożliwy jest poród naturalny. Staje się on coraz bardziej powszechny w wielu częściach świata. Istnieją różne medyczne i niemedyczne przyczyny porodu nienaturalnego. Przyczyny medyczne obejmują nieprawidłowości łożyska, zaburzenia płodu, pęknięcie macicy, przedłużający się poród, nieprawidłowe ułożenie dziecka podczas porodu, infekcje u matki lub dziecka. Przyczyny pozamedyczne obejmują prośbę matki wynikającą z osobistych preferencji lub z obawy przed bólem porodowym. Innym powodem może być przerwa od ostatniej ciąży, która przekroczyła 20 miesięcy. W niektórych przypadkach cesarskie cięcie może być również wykonane, jeśli okaże się, że poród pochwowy stanowiłby ryzyko dla matki lub dziecka ze względu na pewne komplikacje zdrowotne.

Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie a rozwój dziecka

C-section, czyli cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, w którym noworodek rodzi się przez nacięcia w brzuchu i macicy matki. Chociaż zabieg ten może być korzystny w przypadku komplikacji medycznych, może mieć też potencjalny wpływ na rozwój niemowlęcia. Dzieci urodzone nienaturalnie mogą być bardziej narażone na rozwój astmy z powodu braku ekspozycji na zdrowe bakterie, które występują podczas porodu siłami natury.

Bezpośrednio po porodzie dzieci są narażone na ryzyko wystąpienia problemów z układem pokarmowym. Kanał rodny matki zawiera pożyteczne bakterie, które pomagają w tworzeniu zdrowej flory i mikrobiomu jelitowego dziecka. Wpomagają one kolonizację pożytecznych bakterii w jelitach. Ponadto niektóre badania sugerują, że u noworodków urodzonych w ten sposób może wystąpić zwiększone ryzyko m.in otyłości i cukrzycy. Mimo że w pewnych sytuacjach może to być ważna procedura ratująca życie, ważne jest, aby rodzice rozważyli tą decyzję. Prawidłowy rozwój po porodzie może wspomóc karmienie piersią. Dostarcza ono przeciwciał, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy dziecka, a probiotyki mogą być przyjmowane zarówno przez mamę, jak i dziecko, aby zwiększyć ilość korzystnych bakterii.

Zalety cesarskiego cięcia

Jedną z głównych zalet zabiegu jest to, że pozwala on na większą kontrolę nad porodem przez lekarzy. Dodatkowo, jeśli istnieją jakieś problemy medyczne, takie jak stan przedrzucawkowy lub zaburzenia płodu, może to pomóc uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z porodem tradycyjnym.

Kolejną zaletą jest to, że zabieg często jest krótszy niż poród drogami natury i nie wymaga parcia ze strony matki. Zmniejsza to stres zarówno u kobiety, jak i u dziecka, a także pomaga uniknąć nadmiernego krwawienia i innych potencjalnych komplikacji związanych z tradycyjnym porodem.

Wybór porodu przez cesarkę pozwala zaplanować datę porodu, co może być pomocne dla tych, którzy muszą na przykład przygotować dom. Dla niektórych kobiet ten dodatkowy czas może również pomóc w zapewnieniu bardzo potrzebnego przygotowania psychicznego przed porodem.