W jakim okresie dziecko powinno zacząć mówić?

W jakim czasie dziecko zaczyna mówić, a przynajmniej powinno? Od razu będą to słowa “mama”, “tata”, “nie”, “tak”? Dziewczynki szybciej zaczynają mówić niż chłopcy? Na początku dzieci wyrażają dźwięki, a dopiero kolejnym etapem jest świadome wypowiedzenie słów na przykład “mama”. 

Czego dowiemy się w artykule?

  • kiedy najpóźniej dziecko zaczyna mówić
  • jak zachęcić dziecko do mówienia
  • co spowalnia rozwój mowy dziecka

Sprawdź również: Rozwój dziecka – od gaworzenia do mówienia

Kiedy dziecko powinno zacząć mówić?

Dziecko zaczyna wypowiadać świadome słowa zazwyczaj w okresie 12 miesiąca życia. Wcześniej dziecko tylko gaworzy lub wydaje jakieś dźwięki. Według badań dziecko ok. 1,5 roku życia używa już 50 słów. Mowę dzieci nabywają, uczą się jej od otoczenia, jeśli dziecko jeszcze  do 2 roku życia nie mówi, albo w wieku 3 lat wymawia pojedyncze słowa, warto to skonsultować z logopedą. Dlatego ważne jest żeby w pierwszych latach życia dużo mówić do dziecka, ponieważ to jest główny czynnik, który wpłynie na naukę mówienia.

Jak zachęcić dziecko do mówienia?

Warto zachęcać dziecko do mówienia w momentach gdy chce się skomunikować. Kiedy dziecko zaczyna mówić to są to tylko słowa, wypowiadane niewyraźnie lub skracane na początku. Dlatego gdy nie możemy zrozumieć do końca dziecka, nie wyręczamy go, a wtedy będzie próbował nam jakoś skomunikować o co mu chodzi. Zabawy z ruszaniem buzią, pozwalanie na wydobywanie różnych dźwięków, sylab zachęca dziecko do mówienia. Rozmowa z dzieckiem, czytanie książek oswaja dziecko z mówieniem, uczy się nowych słów. Na przykład gdy rodzice pokazują i nazywają nazwy rzeczy z książek obrazkowych lub przedmiotów w domu. Warto do dziecka mówić pełnymi wyrazami, bez zdrobnień, wymawianie poprawnie słów. Innym sposobem może być słuchanie dźwięku z piosenek, uczenie wierszyków, rymowanek. Forma zabawy w odgrywanie głosów zwierząt jest świetnym ćwiczeniem. Dziecku w swobodnej nauce mówienia pomaga kontakt z innymi rówieśnikami. Ważne jest aby w nauce mówienia nie zniechęcić dziecka porównując je do innego. 

zachęcać-dziecko-do-mówienia

Co spowalnia rozwój dziecka – kiedy zaczyna mówić?

Dziecko uczy się mowy i ją szlifuję w pierwszych latach życia. Kiedy zaczyna mówić nie jest to na początku wspaniale brzmiące zdania, warto nie zniechęcać dziecka, gdy na początku mu nie wychodzi.  Wiele czynników wpływa na rozwój aparatu mowy, na przykład brak bodźców. Czyli brak kontaktu rodzica z dzieckiem, jak również nadmiar tego typu bodźców. Gdy dziecko jest przebodźcowane nie potrzebuje wyrażać siebie poprzez mowę. Niepokoić powinno brak wydawania jakichkolwiek dźwięków przez dziecko w wieku 12 miesięcy. Spowolnić proces mówienia może również porównywanie dziecka do drugiego. Podsumowując rozwój aparatu mowy dziecka jest różny i zależy od wielu czynników. To jak rodzice i ludzie którymi się otacza dziecko wpływają na to kiedy dziecko zacznie mówić. Ciągła zabawa i osłuchiwanie się z mową wpływa na to jak dziecko będzie wymawiało słowa lub nie. Ważne by od najmłodszych lat mówić do dziecka pełnymi słowami, poprawnymi bez zmiękczeń. Dziecko powinno mniej więcej zacząć mówić w 12 miesiącu życia, ale nie musi. Z ciekawostek zauważono, że zazwyczaj chłopcy wymawiają pierwsze słowa póżniej od dziewczynek bo w 13 -14 miesiącu życia. Jeśli dziecko jest w wieku 2 lat w górę nie mówi warto skontaktować się z logopedy.