Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Fotelik samochodowy ma za zadanie chronić dziecko podczas jazdy samochodem przed skutkami wypadku lub stłuczki i gwałtownego hamowania. Fotelik przylega do ciała dziecka i pozwala zminimalizować działanie sił, jakie oddziałują na dziecko podczas jazdy i jest najważniejszym elementem bezpieczeństwa biernego. Fotelik samochodowy może być mocowany tyłem, przodem oraz bokiem do kierunku jazdy przy użyciu pasów bezpieczeństwa lub systemu isofix.

Rodzaje fotelików samochodowych

Foteliki samochodowe podzielić można ze względu na kategorie wagowe. Wyróżniamy następujące rodzaje fotelików:
* dla niemowląt od 0-13kg, grupa 0/0+ – są to foteliki dla dzieci w wieku od 6 do 12 miesięcy i montuje się je tyłem do kierunku jazdy. Po wyjęciu ich z auta mogą służyć jako kołyska,
* dla dzieci 3-5 lat, 9-18 kg, grupa I – montuje się przy użyciu isofix lub pasami bezpieczeństwa tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Foteliki te posiadają 5-punktowe pasy bezpieczeństwa i często można w nich regulować zagłówek i oparcie,
* dla dzieci starszych od 15-32 kg, grupa II/III – foteliki służą przez długie lata i mogą być z oparciem lub bez. Foteliki te nie mają pasów bezpieczeństwa, więc dziecko zapinane jest pasami samochodowymi,
* uniwersalne 9-36 kg, grupa I/II/II – używane mogą być przez dzieci od pierwszego do 12 roku życia i mają odpinane pasy bezpieczeństwa. Foteliki te mają regulację, dzięki czemu rozmiar dopasowuje się do wzrostu dziecka, a ich montaż jest łatwy i szybki.

Jakie jest najbezpieczniejsze miejsce do montażu fotelika?

Najlepszym miejscem do zamontowania fotelika samochodowego jest tylna kanapa samochodu, a w szczególności jej środek. Niestety miejsce to nie jest wyposażone w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa tylko w pasy biodrowe.
Fotelik montowany za siedzeniem pasażera pozwala kierowcy mieć kontakt wzrokowy z dzieckiem i zapewni mu większe bezpieczeństwo.

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Podczas wyboru fotelika samochodowego należy zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo. O tym, czy fotelik prawidłowo ochroni dziecko, świadczą testy bezpieczeństwa. Im lepsza ocena podczas testów, tym bezpieczniejszy fotelik.
Kolejną rzeczą jest komfort, ponieważ dziecko podczas podróży musi mieć wygodną pozycję. Na komfort podróżowanie wpływa wyprofilowanie fotelika oraz materiał, z jakiego został on wykonany.
Ważne jest, by fotelik w miarę możliwości rósł razem z pociechą, ponieważ dobre dopasowanie do sylwetki zapewnia dziecku bezpieczeństwo podczas wypadku. Regulowany zagłówek oraz pasy pozwolą na bezpieczne podróżowanie z dzieckiem.
Wybierając fotelik, warto zdecydować się na kupno fotelika od renomowanego producenta, ponieważ gwarantuje to dobry zakup. Renoma producenta jest ważna, bo świadczy ona o tym, że zaufało mu wielu rodziców i nie zawiodło się. Dobry producent gwarantuje wymianę fotelika po uszkodzeniu w czasie kolizji oraz szeroki zakres usług naprawczych.
Ważne jest także, by fotelik był dopasowany do samochodu, a dokładniej do jego tylnej kanapy. Stabilny fotelik nie może mieć dużej przerwy pomiędzy kanapą a fotelikiem. W mniejszym samochodzie sprawdzą się mniejsze modele fotelików.