Jak znaleźć najlepsze zabawki?

Okazji, by w prezencie przynieść dziecku zabawkę, nie brakuje. Wielu opiekunów, dziadków czy przyjaciół nie potrzebuje także pretekstu, by robić niespodzianki. A to sprawia, ze coraz częściej zastanawiamy się nad tym, co kupić, czego pociecha nie ma, które zabawki będą rozwijać umiejętności i kreatywność, a przy tym sprawią też dużo przyjemności. Jak w każdym innym razie należy dopasować rozrywkę do konkretnych potrzeb i wieku malucha.

Dla kogo zabawki edukacyjne?

Prawdziwym przebojem od kilku lat są zabawki o edukacyjnym charakterze. Są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku i etapie rozwoju. Ich celem jest łączenie zabawy z nauką, pomagając w rozwijaniu różnorodnych umiejętności i zdolności. Zabawki edukacyjne są wybierane już dla najmłodszych. W pierwszych latach życia mają za zadanie stymulowanie zmysłów i rozwijanie zdolności poznawczych. Zabawki edukacyjne dla niemowląt powinny być bezpieczne, interaktywne i odpowiednie do ich umiejętności. Niezmiennie popularnością cieszą się dla dzieci zabawki – kontrastowe obrazki, gryzaki, pluszaki sensoryczne, piankowe układanki.

Kiedy warto postawić zabawki interaktywne dla starszych dzieci?

Starsze dzieci chętnie wybierają nieco trudniejsze zabawki. Przedszkolaki zaczynają rozwijać zdolności logicznego myślenia, kreatywności i wyobraźni. To wtedy też przychodzi czas na zabawki interaktywne, układanki, zabawki drewniane, klocki konstrukcyjne, gry planszowe, zestawy do rysowania i kolorowania, układanki liczb i liter oraz pierwsze zestawy naukowe. Poza tym widać także pierwsze fascynacje postaciami z bajek, filmów czy książek. Dlatego też kolekcjonowane są serie zabawek, a to pierwszy krok do identyfikowania się z ulubionym bohaterem. Im dziecko starsze, tym zabawki są coraz bardziej skomplikowane. Często też są związane z nauką matematyki, nauk przyrodniczych, programowania, kreatywnego pisania czy języków obcych. To świetny pomysł, by wspierać naukę w szkole, a z drugiej strony w dalszym ciągu się świetnie bawić.

Zabawki sensoryczne dla najmłodszych i starszych

Sam wybór zabawki dla najmłodszych dzieci i tych starszych zawsze powinien odpowiadać na indywidualne potrzeby dziecka. Jego zainteresowania, umiejętności i poziom rozwoju. Ważne są na tym tle fascynacje, w wiele z nich łączy pokolenia. Po inspirowane komiksem czy filmem Spiderman zabawki sięgają bowiem kolejne pokolenia, a sama historia niezmiennie inspiruje i jest świetną lekcją pewnych postaw. To dlatego kolekcje z supebohaterami są zaproszeniem do świata wyobraźni, rozwijają kreatywność i pomagają tworzyć własne przygody z ukochanymi postaciami. Nie słabnie też moda na ekologiczne zabawki, klocki Lego czy akcesoria zdrowotne.

Materiał zewnętrzny