Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Jak dziecko zaczyna chodzić? Etapy nauki chodzenia

8 maja 2023 jak dziecko zaczyna chodzić

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego nauka chodzenia może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Dla wielu rodziców jest to ważna chwila w życiu maluszka, ponieważ pierwsze kroki dziecka to ogromny krok w jego rozwoju. Jak dziecko zaczyna chodzić i jakie etapy musi przejść?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak dziecko zaczyna chodzić – Jakie to etapy,
  • nauczyć dziecko chodzić – jak pomóc maluchowi,
  • czy wizyta u ortopedy jest konieczna.

Jak dziecko zaczyna chodzić – Jakie to etapy?

jak dziecko zaczyna chodzić
Maluch raczkuje

Zanim dziecko zacznie chodzić, musi przejść wiele etapów.

  1. Najpierw uczy się siadać.
  2. Następnie raczkuję.
  3. I następnie zaczyna stać.

Pierwsze kroki dziecka to ogromny krok w jego rozwoju. Większość malców zaczyna stawiać pierwsze kroki między 9 a 18 miesiącem życia, ale nie jest to reguła, wszystko zależy od rozwoju dziecka. Dziecko uczy się chodzić powoli, ale z czasem dziecko ma coraz silniejsze mięśnie i nadejdzie moment, kiedy maluch samodzielnie stanie na nóżki.

Maluch jak zaczyna stawiać pierwsze kroki samodzielnie jest bardzo ostrożny. W tym czasie rodzice powinni być bardzo uważni i zawsze pilnować dziecka, gdy stara się chodzić. Jednak i tak podczas nauki chodzenia dziecko może wielokrotnie upadać, jest to naturalny etap uczenia się. Rodzice powinni uspokoić i przytulić dziecko, a w razie potrzeby, pomóc mu wstać i ruszyć dalej.

Nauczyć dziecko chodzić – jak pomóc maluchowi?

Istnieją różne sposoby, by pomóc dziecku w nauce chodzenia:

  • Jeśli dziecko jeszcze nie chce samodzielnie chodzić, rodzice mogą mu pomóc stawiać pierwsze kroki trzymając je za rączki. 
  • malucha można również włożyć do chodzika lub pchacza. Chodzik jest popularnym narzędziem, które pomaga dziecku w rozwoju koordynacji ruchowej i mięśni nóg. Dziecko siada na chodziku i przemieszcza się przy pomocy nóżek.
  • Można również dziecku pomóc utrzymywać równowagę i asekurować np. gdy wspina się i stoi bokiem przy meblach.

Czy wizyta u ortopedy jest konieczna?

Wizyta u ortopedy zalecana jest tylko w przypadku, gdy istnieją konkretne niepokojące objawy. Na przykład, gdy:

  • dziecko nie stawia nóg na ziemi,
  • zawsze chodzi na palcach,
  • koordynacja ruchowa jest zaburzona.

Ortopeda może pomóc wykluczyć nieprawidłowości ortopedyczne, a także doradzić rodzicom ćwiczenia, które pomogą dziecku w chodzeniu.

Warto jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej i nie ma jednoznacznego podziału, kiedy dziecko powinno zacząć chodzić. Nie ma także powodów do niepokoju, jeśli maluszek stawia pierwsze kroki po ukończeniu 12 miesiąca życia.

Podsumowanie

Podsumowując, nauka chodzenia to proces skomplikowany. Istnieją różne podejścia i metody nauki chodzenia, ale najważniejsze, by pozwolić dziecku uczyć się w swoim tempie i wspierać je w tym procesie. To niezwykle ważny etap w życiu każdego maluszka i warto poświęcić mu czas i uwagę.

Redakcja spokojdziecka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ciąża
nowoczesny fotelik samochodowy dla dziecka
Czym kierować się przy wyborze kolonii letniej dla swojego dziecka

Jesteś zainteresowany reklamą?