Jak dziecko odreagowuje żłobek? Adaptacja w żłobku przez malucha

Dla większości rodziców żłobek to miejsce, gdzie zostawiają swoje dzieci, gdy idą do pracy. Z jednej strony jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ opieka nad dzieckiem zostaje powierzona fachowej kadrze, a rodzice nie muszą się martwić. Z drugiej strony dla maluchów to nowa sytuacja i wymaga od nich czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Wielu rodziców obawia się jak dziecko odreagowuje żłobek. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak przygotować dziecko do żłobka,
  • pierwszy dzień w żłobku – przystosowanie dziecka
  • jak dziecko odreagowuje żłobek,
  • jak sprawić, by dziecko czuło się dobrze w żłobku.

Jak przygotować dziecko do żłobka?

Przygotowanie dziecka do żłobka zaczyna się już na kilka tygodni przed jego pierwszym dniem. Dziecko, które idzie do żłobka jest malutkie, ale to nie oznacza, że nie rozumie.

  1. Najlepiej opowiadaj dziecku, że idzie do żłobka, pozna tam inne dzieci i będzie się bawić. Takie rozmowy mogą na pewno zwiększyć jego zainteresowanie. 
  2. Nie okazuj stresu czy nerwów, ponieważ maluszek może dodatkowo się niepokoić.
  3. Można wcześniej przyprowadzić dziecko do żłobka i razem z nim zapoznać go z tym miejscem i opiekunkami.
  4. Uważnie obserwuj jak dziecko się czuje i okazuj mu troskę i wsparcie.

Pierwszy dzień w żłobku – przystosowanie dziecka

Adaptacja w żłobku to proces, który może być trudny zarówno dla małego dziecka, jak i jego rodziców. Maluch musi dostosować się do nowych warunków, odmiennych od tych, które panowały w domu. Wymaga to od niego dużej elastyczności i zdolności do nawiązywania relacji z innymi dziećmi i opiekunami.

Dziecko może niepewność i niepokój odczuwać pierwszego dzień w żłobku, ponieważ to nowy etap w jego życiu i natomiast przyzwyczajenie się dziecka do nowego sytuacja zależy od:

  • wieku,
  • temperamentu malucha.

Małe dzieci, które są otwarte i towarzyskie znacznie łatwiej zaakceptują nowe otoczenie i nowe osoby. Jednak czasem dziecko potrzebuje kilku dni czy kilkanaście tygodni na dostosowanie się do nowego miejsca, nowych osób. Maluch może płakać, aby odreagować stresującą sytuację. Warto dziecko wcześniej odebrać i w okresie adaptacji zwiększać czas pobytu, aż maluch się przystosuje.

Jak powinna zachować się opiekunka?

Istotną rolę w całym procesie odgrywa również personel żłobka, który powinien stworzyć dziecku warunki umożliwiające łatwiejszą aklimatyzację. Opiekunki w żłobku mają za zadanie zapewnić dziecku:

  • opiekę,
  • poczucie bezpieczeństwa,
  • pomoc,
  • posiłki,
  • pomoc w higienie,
  •  zajęcia edukacyjne.

Opiekunki powinny przede wszystkim zbudować z dzieckiem relacje oparte na zaufaniu i szacunku.

Jak dziecko odreagowuje żłobek?

Dziecko w żłobku i po powrocie do domu może być:

  • rozdrażnione,
  • płaczliwe,
  • marudne.

Jest to normalne zachowanie i wynika z faktu, że maluch nie czuje się jeszcze w pełni swobodnie w nowym miejscu i potrzebuje czasu, aby się przystosować. Ważne, aby opiekunki w żłobku były wyrozumiałe i zawsze znalazły czas, aby pocieszyć dziecko.

Jak sprawić, by dziecko czuło się dobrze w żłobku?

Warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

  1. Po pierwsze, warto znaleźć żłobek, w którym panuje przyjazna atmosfera i w którym pracownicy traktują dzieci z miłością i zrozumieniem.
  2. Po drugie, warto zadbać o to, by dziecko miało w żłobku swój własny kocyk do leżakowania, zabawki i ulubiony smoczek – to wszystko może pomóc mu poczuć się bezpiecznie.
  3. Ustal z opiekunkami rytm dnia. Na początku możesz przyprowadzić dziecko na 4 godziny, a następnie stopniowo wydłużaj czas pobytu dziecka w żłobku. Ustalenie harmonogramu, kiedy ma jeść i spać to dodatkowo pomoże dziecku przywyknąć.
  4. Podczas rozstania z rodzicem najlepiej przytul dziecko czule i oddaj w ręce opiekunek. Nie stresuj się, ponieważ dziecko to zauważy i może również się zestresować. Z czasem jak dziecko przejdzie proces adaptacji w żłobku, będzie czuł się pewniej i lepiej.