Co zrobić jak dziecko nie chce chodzić do szkoły i się uczyć?

Dziecko od najmłodszych lat poznaje obowiązek szkolny i zobowiązuje się do chodzenia do szkoły dla zdobywania wiedzy i przebywania w szkole. Jednak czasem zdarza się, że dziecko nie chce chodzić do szkoły i uczyć się przez różne powody. W takich sytuacjach ważne jest zrozumienie dziecka i zastanowić się co zrobić jak dziecko nie chce chodzić do szkoły

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć,
 • przyczyny niechęci dziecka do chodzenia do szkoły,
 • co zrobić jak dziecko nie chce chodzić do szkoły z powodu lęku i niechęci.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć
Dziecko ukrywa się

Gdy dziecko nie chce się uczyć, może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak:

 • brak motywacji,
 • duża ilość obowiązków i zadań,
 • stres,
 • zdenerwowanie,
 • trudność w przyswajaniu wiedzy,
 • problemy ze skupieniem się.

W takiej sytuacji ważne jest, aby rodzice zachęcali dziecko i dawali mu pomoc, oparcie i motywację. Mogą również szukać pomocy w szkole lub zatrudnić korepetytora, który pomoże dziecku skupić się na nauce i szybciej przyswoić wiedzę.

Ważne jest również zaobserwować dlaczego dziecko stresuje się i chodzi zdenerwowane.  Jeżeli dziecko będzie wciąż przejawiało takie zachowanie, warto pomyśleć o pomocy pedagoga lub psychologa, który postara się zrozumieć co dokładnie jest problemem i jak temu zaradzić. Często brak motywacji do nauki i stres, wiąże się z problemami w szkole, co również skutkuje tym, że dziecko nie chce uczęszczać do szkoły.

Przyczyny niechęci dziecka do chodzenia do szkoły?

Przyczyn niechęci dziecka do chodzenia do szkoły może być wiele.

 1. Powodem mogą być  problemy w domu, które mają wpływ na ogólny nastrój i samopoczucie dziecka. Innym powodem może być fobia lub lęk przed szkołą i wszelkimi związanych z nią sytuacjami.
 2. Drugim powodem może być szantaż. Niektóre dzieci doświadczają szantażu, braku akceptacji i wyśmiewanie od rówieśników.
 3. Po trzecie, ocenianie, nierozumienie i brak pomocy od nauczycieli, którzy często nie słuchają, mogą spowodować poczucie zgorszenia i strach przed zajęciami szkolnymi.

Wszystkie te czynniki powodują, że dziecko może odmawiać chodzenia do szkoły. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice poświęcili czas na rozmowę z dzieckiem i znaleźli rozwiązanie na zaistniały problem.

Co zrobić jak dziecko nie chce chodzić do szkoły z powodu lęku i niechęci?

Jak pomóc dziecku
Pomoc od rodziców i starszych osób

W przypadku, gdy dziecko nie chce iść do szkoły z powodu lęku i niechęci ważne jest, aby porozmawiać, wysłuchać i zrozumieć dziecko. Dzieci mają swoje problemy, które dla dorosłych mogą wydawać się błahostką. Dzieci inaczej patrzą na otoczenie i na problemy, ponieważ nie mają jeszcze doświadczenia i uczą się. Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę i pomóc mu w tej sytuacji. 

Pedagog lub psycholog szkolny

Jednym z sposobów na poradzenie sobie z niechęcią dziecka do szkoły jest pomoc psychologa lub pedagoga szkolnego. Specjalista ten może pomóc zrozumieć i leczyć fobię szkolną, a także może pomóc dziecku zrozumieć emocje i poradzi jak sobie z nimi radzić. Jest to szczególnie pomocne dla dzieci, które mają trudności w adaptacji do nowego otoczenia. 

Ważne również, aby porozmawiać z wychowawcą dziecka. Warto zaobserwować jak sam nauczyciel podchodzi do problemu i czy stara się zrozumieć sytuacje dziecka. Empatyczny nauczyciel powinien zrozumieć, pomóc dziecku i okazać wsparcie w szkole.