Najlepsze sposoby na odpieluchowanie dziecka

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak odpieluchować dziecko. W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że odpieluchowanie dziecka nie jest wcale tak trudnym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby dokładnie obserwować swojego malucha. Każde dziecko ma oczywiście swój własny moment, aby wprowadzić w jego życie bardzo ważne zmiany. Dużym błędem wielu rodziców jest właśnie przyśpieszanie odpieluchowania. Aby wybrać odpowiedni moment należy przede wszystkim kontrolować czynności fizjologiczne swojego dziecka.

Pierwsze odznaki gotowości do odpieluchowania

Odpieluchowanie dziecka jest możliwe dopiero wtedy, gdzie będzie ono w 100% przygotowane nie tylko pod względem psychicznym, ale również pod względem fizycznym. Jeżeli chodzi o samą stronę fizyczną, to maluszek musi mieć oczywiście właściwą pojemność odbytnicy i pęcherza. Kluczową rolę odgrywa tutaj prawidłowy rozwój mięśni, które w mniejszym lub większym stopniu odpowiadają za regulowanie wydalania. Gotowość fizyczna najczęściej możliwa jest do osiągnięcia pomiędzy 2 a 4 rokiem życia. Jak wspomniano powyżej każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju. Pamiętać należy również o tym, że dziecko musi być przygotowane do odpieluchowania również pod względem poznawczym. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że musi być ono w pełni świadome swojej własnej fizjologii.

Odpieluchowanie dziecka w nocy

Wielu rodziców uważa, że najprostszym rozwiązaniem jest odpieluchowanie dziecka w nocy. Warto wspomnieć o tym, że w nocy mamy zdecydowanie większą kontrolę nad zachowaniem dziecka. Odpieluchowanie w nocy najlepiej rozpocząć po prostu od zmniejszenie ilości płynów pitnych, które spożywane są przed samym snem. Pamiętać należy o tym, że nawet osoby dorosłe mogą mieć problem z zasypianiem przy pełnym pęcherzu. Specjaliści zalecają, aby nie podawać dziecku żadnych płynów godzinę przed snem. Przy odpieluchowaniu w nocy najlepiej zwiększyć porcję podwieczorku i kolacji, dzięki czemu dzieci nie będą potrzebować picia w nocy. Przy łóżku należy oczywiście zostawić nocnik, który przyda się w sytuacji, gdy dziecko obudzi się w nocy. Wieczór jest także idealnym momentem, aby nauczyć dziecko siadania na nocniczek. W ten prosty sposób małe dzieci szybko uczą się korzystania z nocnika przed snem.

Cenne wskazówki

Odpieluchowanie wymaga od rodziców bardzo dużej cierpliwości i wyrozumiałości dla dziecka, dlatego też nie można się śpieszyć. Jeżeli odpieluchowanie zakończy się niepowodzeniem, to należy dokładnie wyjaśnić dziecku, że ma ono prawo do błędów. W ten sposób będzie można uniknąć dużego stresu, czy też poczucia wstydu. Największym błędem jest oczywiście karanie dziecka. Przy odpieluchowaniu warto kupić także odpowiednie prześcieradło i podłożyć pod nie stosowny podkład. Odpieluchowanie dziecka możliwe jest również poprzez zabawę podczas której maluch uczy się prawidłowego korzystania z toalety.