Co odczuwa wybudzony z narkozy?

Co odczuwa wybudzony z narkozy?

Czy podczas wybudzania ze znieczulenia ogólnego słyszymy co się dzieje podczas operacji? Czy przy wybudzeniu z narkozy pacjent coś odczuwa? Jak wygląda wybudzenie z narkozy? Jakie czynniki wpływają na proces wybudzania z narkozy?

Czego dowiemy się z artykułu?

  • Jak wygląda proces wybudzania z narkozy?
  • Co odczuwa wybudzony z narkozy?
  • Co wpływa na tempo wybudzenia z narkozy?

Sprawdź również: JAKIE ZNIECZULENIE JEST BEZPIECZNE?

Jak wygląda proces wybudzania z narkozy?

Co czuć po wybudzeniu z narkozy każdy inaczej doświadcza. Samo wybudzenie z narkozy trwa kilka minut, albo kilka godzin. W niektórych przypadkach pacjent, który się wybudzi może nawet tego samego dnia wrócić do domu. Może się też tak zdarzyć, że jeśli zajdzie taka potrzeba, zostanie na kilka dni pod obserwacją. Proces wybudzania z narkozy polega na zmniejszeniu dawki środka usypiającego. Pacjent odzyskuje przytomność powoli, może dodatkowe odczuwać nudności, bóle głowy itd. W pełni wybudzony pacjent, jeśli po obserwacji jest wszystko dobrze, zostaje wypuszczony do domu. Lekarze podają zalecenia do których trzeba się stosować, ponieważ przez kilka dni mogą utrzymywać się wcześniejsze powikłania po znieczuleniu. Każdy osoba jest inna i w różny sposób może reagować na wybudzenie i później po tym dochodzić do siebie.

Wybudzanie z narkozy

Co odczuwa wybudzony z narkozy?

Co czuć po wybudzeniu z narkozy wydaje się być najgorszym pytaniem jakie zadaje sobie przyszły pacjent. W czasie wybudzania z narkozy już można spotkać z odczuciem szarpania, bólem oraz rozmową lekarzy na sali operacyjnej. Często spotyka się u osób wybudzanych takie odczucia:

  • bóle gardła,
  • zawroty głowy,
  • senność,
  • krótkotrwałą niepamięć,
  • nudności,
  • wymioty.

Dzięki dokładnemu sprawdzeniu historii pacjenta, udaje się wyeliminować jak najwięcej niechcianych powikłań po operacji w tym znieczuleniu. Stosując się do późniejszych zaleceń dodatkowo eliminuje się występujące dolegliwości lub zapobiega się ich pojawieniu. Ważne jest aby przed i po operacji nie zaniedbywać wskazanych zachowań przez lekarza. Pacjenci po takim znieczuleniu mogą zachowywać się dziwnie, czyli pokazywać huśtawki nastroju czy wybuchać złością.

Co wpływa na tempo wybudzenia z narkozy?

Co czuć po wybudzeniu z narkozy i jak szybko to wybudzenie następuje zależy od osoby oraz trudności operacji. Na szybkie wybudzenie pacjenta wpływa wygląd jego organizmu. Przede wszystkim ważne jest czy nie ma chorób przewlekłych, w jakim jest wieku, jak wygląda jego kondycja fizyczna, typ operacji oraz dawka znieczulenia. Wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą przyczyniać się do szybkiego lub powolnego wybudzenia.

W skrócie można stwierdzić, że po wybudzeniu z narkozy pacjent może odczuwać najczęściej nudności, bóle głowy, zdezorientowanie czy utrzymywać zmienne nastroje. Lekarzom często udaje się w jak najmniejszym stopniu zniwelować powikłania po znieczuleniu, przeprowadzając dokładne wywiady z pacjentami. Czas wybudzania zależy od dawki znieczulenia, aktualnego stanu pacjenta i jego predyspozycji oraz do wielkości operacji.