Ile trwa zabieg kolonoskopii pod narkozą?

Podczas zabiegów zwykle stosowanym znieczuleniem jest narkoza. Narkoza jest znieczuleniem ogólnym, znaczącym utratę całej świadomości na czas zabiegu. Czy zabieg kolonoskopii może być wykonywany pod narkozą? Ile trwa taki zabieg? Ile trwa czas wybudzenia po zabiegu pod narkozą? Jaką narkozą usypia się?

Czego dowiemy się z artykułu?

  • Ile trwa zabieg kolonoskopii pod narkozą?
  • Ile trwa wybudzenie z zabiegu pod narkozą?
  • Jak przygotować się do kolonoskopii?

Sprawdź również: CZY KASZEL PRZESZKADZA W NARKOZIE?

Ile trwa zabieg kolonoskopii pod narkozą?

Ile trwa kolonoskopia pod narkozą zależy od tego jak będzie przebiegał zabieg, zazwyczaj trwa od 20 do 40 minut. Pacjent przed zabiegiem podłączany jest aparatury monitorującej funkcje życiowe i narkoza podawana zostaje dożylnie. Lekarze zalecają zabieg pod tym znieczuleniem, kiedy pacjent boi się bólu. Kolonoskopię często wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Równie często lekarze odchodzą od znieczulenia ogólnego, tylko w uzasadnionych przypadkach. Częściej stosowane jest znieczulenie miejscowe w formie żelu łagodzącego ból. Po całym zabiegu, gdy pacjent się obudzi może wracać do domu. Czynniki, które wpływają na czas trwania badania:

  • przygotowanie pacjenta do zabiegu, czyli stosowanie się do zaleceń dietetycznych;
  • wyglądu narządów wewnątrz pacjenta;
  • zastosowanie znieczulenia ogólnego;
  • wystąpienie przeprowadzenia dodatkowego zabiegu;
  • lekarza i sprzętu na którym będzie pracował.
Ile trwa zabieg kolonoskopii pod narkozą?

Ile trwa wybudzenie z zabiegu pod narkozą?

To ile trwa kolonoskopia pod narkozą jest zupełnie krótszy niż czas wybudzania po zabiegu. Wybudzenie z narkozy może trwać od 1 godziny do 1,5 godziny. Proces wybudzania z narkozy uważany jest równie trudny co proces wprowadzania w znieczulenie. Zazwyczaj po zakończeniu zabiegu pacjent wybudza się w ciągu kilkunastu minut. Warto pamiętać aby po zabiegu nie prowadzić samochodu, nie wykonywać pracy fizycznej czy nie obsługiwać maszyn. Należy stosować się do zaleceń lekarzy odnośnie diety, zrezygnowania na ten czas z alkoholu, słodyczy czy kawy. Ponieważ dyskomfort i zaburzenia trawienia mogą trwać przez kilka dni.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Przygotowanie się do badania kolonoskopii wiele ułatwi, zwłaszcza ile będzie trwała sama kolonoskopia pod narkozą. Warto wcześniej stosować lekkostrawną dietę, zrezygnować z kawy, alkoholu, ostrych i tłustych potraw Dzień przed badaniem zjeść lekkie śniadanie i ostatni lekki posiłek o 12:00. Zaleca się przyjęcie o 17:00 środku przeczyszczającego, a po nim wypić 2 litry wody. W przypadku nie wytrzymaniu głodu można zjeść kisiel lub wypić bulion, które wcześniej został przecedzony. Wodę można pić do 4 godzin przed wyznaczonym badaniem. Zabieg przebiegnie sprawnie po przejściu tych kilku wskazówek.

Podsumowując zabieg kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą, trwa do 40 minut. Ważne jest aby stosować się do zaleceń lekarza przed wyznaczonym terminem badania. Usprawni to proces zabiegu oraz skutki jakie mogą być odczuwane po nim. Tak samo po zabiegu warto stosować podobne zalecenia jak wcześniej, aby zmniejszyć dyskomfort po zabiegu.