Rozwój dziecka w 17 tygodniu ciąży – kalendarz ciąży

W 17 tygodniu ciąży jesteś już w ponad połowie swojej ekscytującej podróży, a Twoje dziecko szybko się rozwija. Ten tydzień oznacza ważny czas w rozwoju Twojego dziecka, ponieważ rośnie ono w siłę i staje się bardziej świadome otoczenia. Twój maluch jest teraz wielkości pomarańczy i ma już wyraźną osobowość z indywidualnymi rysami twarzy. W oczekiwaniu na powitanie go na świecie, spójrzmy więc na wszystkie zmiany, które miały miejsce podczas ciąży.

Ile tygodni trwa ciąża?

Ciąża trwa zazwyczaj 40 tygodni, czyli 280 dni, od pierwszego dnia ostatniego cyklu miesiączkowego matki. Nazywa się to ciążą i jest podzielone na trzy trymestry. Pierwszy trymestr trwa od 0 do 12 tygodnia i charakteryzuje się szybkimi zmianami zarówno w ciele matki, jak i płodu. W tym czasie tworzą się narządy dziecka, wydzielają się hormony i często występują poranne choroby. Drugi trymestr rozpoczyna się w 13 tygodniu i kończy w 28 tygodniu. Znana jest już wtedy płeć.

Jest on uważany za najbardziej komfortowy okres dla wielu kobiet w ciąży ze względu na mniejsze mdłości i zwiększoną energię. Trzeci trymestr trwa od 29 do 40 tygodnia. W tym czasie płód nadal szybko rośnie i poród może rozpocząć się w dowolnym momencie po 37 tygodniu. Ważne jest, aby kobiety w ciąży regularnie poddawały się badaniom lekarskim w każdym trymestrze, aby zapewnić zdrowy przebieg ciąży. Należy regularnie starać się badać siebie i dziecko, podczas całego cyklu ciążowego, niezbędne są badania krzywej cukrowej, usg i krwi. 

Rozwój dziecka w 17
Rozwój dziecka w 17

Rozwój dziecka w 17 tygodniu

 Płód w 17 tygodniu ciąży znacznie się rozwinął od poprzednich tygodni. W tym czasie organy dziecka rosną i rozwijają się szybko, w tym kości, tkanki i mięśnie, które stają się silniejsze każdego dnia. Ponadto skóra dziecka staje się mniej przezroczysta, a bardziej nieprzezroczysta, ponieważ pogrubia się, a pod nią odkłada się tłuszcz. Rysy twarzy dziecka stają się bardziej wyraziste; oczy są w pełni ukształtowane, choć jeszcze nie otwarte, a uszy znajdują się w prawidłowym położeniu po bokach głowy. Dziecko zaczyna również poruszać się wewnątrz macicy, chociaż ruchy te mogą nie być jeszcze odczuwane przez matkę. W tym momencie rozwoju, dzieci są dość wrażliwe i potrzebują dodatkowej opieki podczas tego wczesnego etapu życia, aby zapewnić zdrowy poród w późniejszym czasie. Znacznie powiększa się brzuszek ciążowy, maluszek rośnie. Mogą pojawić się bóle pleców, ciężkość i zmęczenie. Jednak dla wielu kobiet to najpiękniejszy czas. 

Kolejne tygodnie magicznego czasu

 Od 20 do 40 tygodnia ciąży dziecko przechodzi ogromne zmiany. W 20 tygodniu dziecko znacznie rośnie. W kolejnych dniach dziecko będzie się nadal rozwijać w niesamowitym tempie. Organy dziecka stają się w pełni ukształtowane do 32 tygodnia i zaczyna ono ćwiczyć ruchy oddechowe. Do 36 tygodnia płuca dziecka są na tyle dojrzałe, że mogą samodzielnie funkcjonować poza łonem matki. W 40 tygodniu, ruchy dziecka są w pełni wyczuwalne, więc może być to magiczny czas. Podczas tego okresu, dziecko rozwija się w niesamowitym tempie z maleńkiego embrionu w pełni funkcjonującego noworodka, gotowego do życia poza łonem matki.