Skoki rozwojowe – co warto wiedzieć?

Skoki rozwojowe najprościej rzecz mówiąc to po prostu najważniejsze momenty w rozwoju umysłowym dziecka. Przy każdym kolejnym skoku rozwojowym w mózgu dziecka tworzone są nowe połączenia neuronalne, które mają bezpośredni wpływ na postrzeganie świata. Układ nerwowy dziecka otrzymuje wiele nowych informacji, dzięki którym dojrzewanie przebiega prawidłowo.

W jaki sposób można rozpoznać skok rozwojowy?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że można wyróżnić trzy główne kryteria, które umożliwiają rozpoznanie skoku rozwojowego. Pierwszym z nich jest oczywiście zdecydowanie częstszy płacz. Drugi to potrzeba bezpośredniego kontaktu z mamą, a trzeci to drażliwość, czyli nagłe pogorszenie się zachowania malucha. U niektórych dzieci mogą pojawić się także mniejsze lub większe problemy z zasypianiem, czy też problemy z jedzeniem i ssaniem.

Skoki rozwojowe kalkulator

Rodzice, którzy chcą dokładnie zapoznać się z poszczególnymi skokami rozwojowymi powinny skorzystać z pomocy internetowych kalkulatorów wieku dziecka. Skoki rozwojowe kalkulator jest idealnym wyborem dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, kiedy można spodziewać się najbliższego skoku rozwojowego.

Kiedy pojawia się pierwszy skok rozwojowy?

Pierwszy skok rozwojowy pojawia się u małego dziecka pomiędzy 4 a 5 tygodniem. Pamiętać należy o tym, że to właśnie podczas pierwszego miesiąca narządy wewnętrzne rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Identycznie wygląda również sytuacja jeżeli chodzi o metabolizm. Po 4-5 tygodniach zmysł dziecka zdecydowanie intensywniej odbiera bodźce niż zaraz po narodzeniu. Po zakończeniu pierwszego skoku dziecko zaczyna się coraz częściej uśmiechać. Maluszki lepiej trawią pokarm i coraz częściej zatrzymują wzrok na twarzach rodziców.

Drugi i trzeci skok rozwojowy

Drugi skok rozwojowy pojawia się najczęściej w 7-9 tygodniu. To właśnie w tym okresie dziecko zaczyna samodzielnie podnosić główkę. Pojawiają się również intensywne ruchy kończynami. Jeżeli chodzi o trzeci skok to poczekać należy na niego do 11-12 tygodnia. Przy tym skoku małe dzieci są w stanie utrzymać przedmioty w rączce bez częstego wypadania. Warto wspomnieć również o tym, że przy trzecim skoku małe dzieci zaczynają wyłapywać dźwięki i rozglądać się za nimi.

Czwarty i piąty skok rozwojowy

Czwarty skok rozwojowy następuje po 15 tygodniach. Małe dzieci w tym wieku stają się zdecydowanie bardziej niespokojne, dlatego też nie chcą przebywać w otoczeniu obcych osób. Małe dzieci samodzielnie zaczynają sięgać po zabawki, które go interesują i co najważniejsze zaczynają reagować na swoje imię. Między 6 a 7 miesiącem następuje z kolei piąty skok rozwojowy. W tym okresie pojawiają się pierwsze lęki separacyjne, które wynikają ze zwiększonej świadomości dziecka. Jest to idealny okres który można wykorzystać na przykład na oglądanie książeczek. Dzięki bliskiej obecności z rodzicem, dziecko będzie czuć się bezpiecznie.

Szósty i siódmy skok rozwojowy

Skok szósty następuje około 35 tygodnia. Małe dzieci stopniowo zaczynają rozumieć wszelkie zależności pomiędzy fikcją a rzeczywistością. Warto wspomnieć również o tym, że w tym wieku dziecko uczy się nie tylko siadania, ale również wstawania. Ostatni skok przypada na 40 tydzień. W tym wieku dzieci samodzielnie budują z klocków, wspinają się, pokazują palcem i naśladują głosy.