Co na kaszel w ciąży i dlaczego się pojawia?

Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu, który może być wynikiem infekcji. U kobiet w ciąży zachodzą zmiany hormonalne, co powoduje, że są one bardziej narażone na infekcje. Jeśli kaszel nie jest leczony dojść może do wystąpienia poważnych chorób dróg oddechowych.

Dlaczego w czasie ciąży pojawia się kaszel?

Powodem kaszlu w ciąży mogą być alergeny oraz zbyt duża ilość śluzu znajdującego się w górnych drogach oddechowych. Na początku kaszel jest suchy, ponieważ błona śluzowa gardła jest podrażniona i nie ma w niej odpowiedniej ilości wydzieliny. Z kolei zbyt duża ilość wydzieliny powoduje kaszel mokry.
Wystąpienie kaszlu u kobiet w ciąży może być spowodowane infekcją lub alergią i musi być on leczony, ponieważ jego nieleczenie doprowadzić może do poważnych chorób dróg oddechowych.

Co na kaszel w ciąży?

Przeziębienie w czasie ciąży najczęściej rozpoczyna się od suchego kaszlu, który spowodowany jest podrażnieniem śluzówki i za małą ilością wydzieliny. Aby rozpocząć leczenie kaszlu, można zastosować herbatę imbirową lub syrop zawierający imbir, cytrynę oraz miód. Kojące działanie na błonę śluzową ma siemię lniane, które należy pić 2 razy w ciągu dnia. Dobrym sposobem jest syrop prawoślazowy, który dostępny jest w aptece bez recepty. Należy jednak pamiętać, aby syrop ten nie zawierał podbiału, ponieważ jest on szkodliwy dla płodu. Do skutecznego nawilżenia gardła używać można porost islandzki w postaci pastylek oraz inhalacje z soli fizjologicznej.
Jeśli w ciąży wystąpi kaszel mokry, wówczas można stosować syrop z czosnku, cebuli oraz miodu, a także syrop zawierający wyciąg z malin i witaminę C. Aby pozbyć się mokrego kaszlu, można stosować inhalacje z olejków eterycznych, np. mięty lub eukaliptusu, które pomogą w oddychaniu. Jeżeli domowe sposoby nie działają, należy udać się do lekarza, który dobierze odpowiednie środki farmaceutyczne, które nie będą szkodliwe dla płodu.

Czy kaszel w ciąży zagraża dziecku?

Kaszel często jest objawem infekcji lub wywołany jest dostaniem się ciała obcego do dróg oddechowych. Kaszel może także towarzyszyć alergii lub chorobom, np. zapaleniu płuc lub oskrzeli. Kaszel to jeden z najdłużej utrzymujących się dolegliwości w czasie przeziębienia, a kobietom w ciąży ciężej z nim walczyć, ponieważ nie wiele jest środków farmakologicznych, które mogą używać i które nie zagrażają dziecku.
Kaszel nie wpływa źle na dziecko jeśli jednak jest silny i duszący może spowodować wstrząsy ciała, a co za tym idzie wywołać skurcze macicy i przyśpieszenie porodu.

Przeczytaj więcej na zdrowe-kosmetyki.pl