Co zrobić jak dziecko się zakrztusi? Pierwsza pomoc podczas zadławienia

Każdy opiekun powinien wiedzieć, jak postąpić, gdy dziecko zakrztusi się pokarmem lub innym ciałem obcym. Zadławienie u dzieci to poważna sytuacja wymagająca szybkiej reakcji. Co zrobić jak dziecko się zakrztusi?

W artykule dowiesz się:

  • zakrztuszenie dziecka – jakie są objawy,
  • co zrobić jak dziecko się zakrztusi,
  • jak udzielić pierwszej pomocy dziecku po zadławieniu,
  • kiedy wezwać pogotowie ratunkowe,
  • jak zapobiegać zadławieniom u dzieci.

Zakrztuszenie dziecka – jakie są objawy?

Można zauważyć kilka objawów, które sugerują, że dziecko cierpi na zakrztuszenie. Najważniejsze objawy to:

  • Zachłyśnięcie się jedzeniem – Jeśli dziecko przez przypadek zalało się jedzeniem, najczęściej natychmiast zareaguje na to kaszlem. Jeśli dziecko nie kaszle, jest to oznaka, że kawałek jedzenia zalega mu w drogach oddechowych.
  • Duszności i trudności w oddychaniu – Dziecko po zakrztuszeniu może mieć trudności z oddychaniem, co jest skutkiem blokady powietrza w drogach oddechowych. Objawy to chrapliwy oddech lub sapanie.
  • Kaszel i szmer w klatce piersiowej – Jeśli dziecko ma utknięty przedmiot w drogach oddechowych, może kaszleć, a w klatce piersiowej słychać szmer.

Co zrobić jak dziecko się zakrztusi?

Jeśli dziecko krztusi się jedzeniem lub innym ciałem obcym, należy jak najszybciej podjąć działania, ponieważ może to być zagrożeniem dla jego życia. Oto kroki, które należy podjąć:

  1. Zachowaj spokój i szybko ocen sytuację – jeśli dziecko, gdy się dławi, może kaszleć, oddychać i mówić, to znaczy, że ma przepływ powietrza i może spokojnie odkrztusić. Możesz otworzyć usta malucha, aby sprawdzić, czy widzisz co utknęło w jamie ustnej. Gdy zobaczysz, co zablokowało drogi oddechowe, należy spróbować to usunąć (jeśli jest to widoczne i znajduje się na widoku). 
  2. Zastosuj uderzenie pomiędzy łopatkami – gdy dziecko nie może kaszleć ani oddychać, należy zastosować uderzenia w plecy, wykonując pięć szybkich uderzeń w okolicy między łopatkami, a następnie sprawdź jak czuje się dziecko. Połóż dziecko na swoim przedramieniu z twarzą skierowaną w dół, trzymając jego głowę dłonią, ale nie zamykaj dróg oddechowych dziecka. Jeśli dziecko jest ciężkie, postaw swoje przedramię na udzie. Nigdy nie można odwracać dziecka do góry nogami.
  3. Wykonaj uciśnięcia nadbrzusza – jeśli uderzenia w plecy nie pomogły, wykonaj uciśnięcia nadbrzusza. Ustaw dziecko na kolanach z głową skierowaną w dół, a następnie wykonaj pięć szybkich uciśnięć w okolicy żołądka.
  4.  Jak dziecko straci przytomność rozpocznij procedurę resuscytacji. Połóż dziecko na płaskiej i twardej powierzchni na wznak, zabezpieczając przy tym główkę i po udrożnieniu dróg oddechowych wykonaj 5 oddechów po 1-1,5 sekundy. Powtarzaj pięć razy. Jeśli to nie działa, to rozpocznij masowanie serca i uciskanie mostka – 15 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy. 
  5. Zadzwoń po pomoc medyczną – jeśli resuscytacja wciąż nie jest efektywna, dziecko wciąż nie może złapać oddechu i zaczyna tracić przytomność należy wezwać natychmiast pomoc medyczną i kontynuować resuscytację do czasu przybycia pogotowia.

Pamiętaj, że pierwsza pomoc przy zadławieniu powinna być wykonana przez osobę z wiedzą na temat postępowania w takich sytuacjach. Dlatego tak ważne jest, aby znać sposoby, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zadławienia.

Uderzenie pomiędzy łopatkami

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe?

W takich sytuacjach natychmiast wezwij pogotowie dzwoniąc od numer 999:

  • Tracić przytomności – Najprawdopodobniej dziecko doznaje niedotlenienia i wymaga szczególnej opieki medycznej.
  • Sinienie dziecka- Oznacza to, że przepływ powietrza jest całkowicie zablokowany i dziecko potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.
  • Brak oddychania lub trudności z oddychaniem

Jak zapobiegać zadławieniom u dzieci?

Chociaż zadławienia u dzieci nie da się zupełnie uniknąć, są pewne środki ostrożności, które warto stosować, aby zmniejszyć ryzyko zadławienia.

  • Uczy dziecko żuć jedzenie dokładnie, a małe dzieci i niemowlaki powinny otrzymywać odpowiednio przygotowane posiłki bez dużych kawałków.
  • Nigdy nie zostawiaj dziecka samego z jedzeniem. Oraz nie dawaj maluchowi małych przedmiotów, które może połknąć.
  • Unikać podawania dzieciom przekąsek takich jak orzechy, twarde cukierki i żelki.