Chropowata cera przyczyny i pielęgnacja. Jak radzić sobie z suchą i szorstką skórą?

Chropowata cera może być niekomfortowa i nieatrakcyjna, dlatego warto poznać jej przyczyny i dobrać do niej odpowiednią pielęgnację.  Dowiedz się co powoduje suchość i szorstkość skóry twarzy i odnajdź objawy, które w Twoim przypadku są przyczyną niezdrowej cery. Sprawdź także czym jest bariera ochronna skóry, jakie są najpopularniejsze choroby skórne i jak sobie z nimi radzić

Choroby skórne – objawy i porady jak z nimi wygrać

 Choroby skóry są bardzo powszechne i mogą być niezwykle niekomfortowe. Egzema powoduje suche, swędzące plamy na skórze, które mogą stać się czerwone, zapalne i łuszczące się. Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, która powoduje czerwone, łuszczące się płaty skóry ze srebrnymi łuskami. Oba te warunki mogą być trudne do zarządzania bez pomocy dermatologa. Aby wygrać z chorobami skóry, takimi jak egzema i łuszczyca, ważne jest podjęcie środków zapobiegawczych, takich jak unikanie substancji drażniących, takich jak środki zapachowe i ostre mydła, noszenie luźnej odzieży i unikanie ekstremalnych temperatur. Ponadto, lekarz może zalecić stosowanie leków miejscowych lub terapii światłem w celu zmniejszenia objawów takich jak zaczerwienienie, świąd i nadmierna suchość skóry. Ważne jest również, aby zachować odpowiednie nawodnienie i odpowiednią ilość snu w celu utrzymania zdrowej skóry. Dzięki odpowiedniemu planowi leczenia opracowanemu przez dermatologa i kilku zmianom w stylu życia, możesz poradzić sobie z chorobą skóry i utrzymać ją pod kontrolą przez wiele lat.

Chropowata cera
Chropowata cera

Szorstka i sucha skóra – przyczyny

 Szorstka i sucha skóra może być spowodowana wieloma czynnikami. Szybka diagnoza i leczenie są kluczowe dla uniknięcia długotrwałego uszkodzenia skóry. Jedną z najczęstszych przyczyn szorstkiej, suchej skóry jest długotrwałe narażenie na działanie czynników środowiskowych, jak niskie temperatury, wiatr czy słońce. Suchy klimat również może powodować ten problem, ponieważ brak wilgoci w powietrzu może pozbawić skórę naturalnych olejków i ją przesuszyć. Inną częstą przyczyną szorstkiej i suchej skóry jest picie zbyt małej ilości wody lub spożywanie niewystarczającej ilości zdrowych tłuszczów. Jeśli doświadczasz objawów szorstkiej i suchej skóry przez dłuższy czas, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Specjalista medyczny będzie w stanie pomóc Ci określić podstawową przyczynę i udzielić porady, jak ją rozwiązać. Przyczyny mogą być także inne: czynniki genetyczne i choroby tarczycy, cukrzyca, atopowe zapalenie skóry czy inne dolegliwości mogą być odpowiedzialne za chropowatą cerę.

Chropowata cera – pielęgnacja

Najlepszym sposobem leczenia szorstkiej skóry jest odpowiednia pielęgnacja i nawilżanie. Zacznij od stosowania delikatnych środków myjących, które nie pozbawią skóry jej naturalnych olejków, a pod prysznicem używaj letniej wody. Po oczyszczeniu skóry, złuszczaj ją delikatnym peelingiem, aby usunąć martwe komórki naskórka. Następnie zastosuj emolientowy balsam lub krem odpowiedni dla Twojego typu skóry. Możesz również spróbować użyć naturalnych produktów, takich jak olej kokosowy lub aloes, które pomogą złagodzić stan zapalny i zapewnić nawilżenie. Na koniec, zawsze stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym, gdy wychodzisz na zewnątrz, ponieważ chroni to Twoją skórę przed dalszymi uszkodzeniami spowodowanymi przez promienie UV.