Najlepsze sposoby na swędzenie skóry w ciąży

Swędzenie skóry podczas ciąży bywa dość problematyczne. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z najlepszymi sposobami na zmniejszenie tej niekorzystnej dolegliwości.

Odpowiedni ubiór

W przypadku odczuwania swędzenia skóry w ciąży należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór, który powinien być dobrze dopasowany do aktualnie panujących na zewnątrz temperatur. Zakładane ubrania powinny zapewniać optymalny komfort termiczny, ponieważ w trakcie ciąży zarówno przegrzewanie się, jak i wychłodzenie są niekorzystne. Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie luźna odzież stworzona z bawełny.

Dbałość o higienę

Kolejnym istotnym aspektem podczas swędzenia skóry w ciąży jest odpowiednia dbałość o higienę. Podczas ciąży powinno się unikać gorących kąpieli, ponieważ mogą one w negatywny sposób wpływać na płaszcz lipidowy skóry. Dlatego woda do mycia powinna mieć temperaturę ciała, wtedy kąpiel będzie optymalna. Jednak warto również pamiętać o odpowiednim czasie kąpieli, aby nie doszło do przesuszenia się skóry. Najlepiej, jeśli będzie ona trwała od pięciu do dziesięciu minut.

Naturalne kosmetyki

Swędzenie skóry w ciąży może również wymagać zmiany aktualnie stosowanych kosmetyków, dlatego warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wybór naturalnych kosmetyków, które w swoim składzie będą miały substancje pochodzenia naturalnego. Natomiast warto unikać wszelkiego rodzaju barwników, detergentów, a także sztucznych aromatów. Mogą w negatywny sposób wpływać na stan skóry, a także powodować świąd.

Nawilżanie skóry

W przypadku odczuwania swędzenia podczas ciąży powinno się również zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Produkty nawilżające odbudowują naturalny płaszcz lipidowy skóry, dzięki czemu mogą zatrzymać wewnątrz niej wodę. Środki nawilżające do skóry można znaleźć w sprzedaży w bardzo wielu wariantach. Mogą to być zarówno balsamy, jak i kremy nawilżające. Najlepsze efekty daje stosowanie ich bezpośrednio po kąpieli.

Unikanie środków drażniących

Bardzo istotną kwestią podczas ciąży jest unikanie wszelkiego rodzaju środków drażniących, które mogą w negatywny sposób wpływać na stan skóry kobiety. Warto postawić na produkty stworzone z naturalnych składników. Do prania można stosować płatki mydlane lub hipoalergiczne płyny. Środki piorące z tkanin należy bardzo dokładnie wypłukać, ponieważ ich pozostałości mogą podrażniać skórę oraz powodować świąd.

Warunki otoczenia

Stan ciąży wymaga również odpowiednich warunków otoczenia, ponieważ mają one bardzo duży wpływ na zdrowie oraz dobre samopoczucie każdej kobiety w ciąży. Optymalne temperatura w pomieszczeniach waha się od osiemnastu do dwudziestu stopni Celsjusza. Natomiast poziom wilgotności powietrza powinien mieścić się w przedziale od siedemdziesięciu do osiemdziesięciu procent. Oprócz tego warto często wietrzyć pomieszczenia, a także unikać kontaktu z dymem tytoniowym i regularnie usuwać kurz z pomieszczeń. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie odczuwania świądu skóry.