Rozwój skokowy dziecka – skoki rozwojowe w pierwszych latach życia

Pierwszy rok życia to niezwykły okres wzrostu i rozwoju zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. W tym czasie dzieci zyskują doświadczenie, które jest podstawą w procesie uczenia się i współdziałania z otoczeniem. Rozwój skokowy dziecka odgrywa ważną rolę w rozwoju fizycznym i poznawczym.

Zobacz także: https://spokojdziecka.pl/rozwoj-dziecka-w-brzuchu/

Czym jest rozwój skokowy dziecka?

Rozwój dziecka to proces, w którym dziecko szybko postępuje w swoim rozwoju fizycznym, poznawczym, emocjonalnym i społecznym jednocześnie. Ten rozwój zazwyczaj ma miejsce do pięciu lat życia, kiedy dziecko jest narażone na stymulujące środowisko i doświadcza nowych działań. Podczas tego etapu następuje poprawa umiejętności motorycznych, rozumienia języka, zdolności rozwiązywania problemów i ogólnej inteligencji. Chociaż każde dziecko rozwija się inaczej, ten okres szybkiego rozwoju da mu silną podstawę, której potrzebuje do przyszłego wzrostu.

Rozwój skokowy dziecka
Rozwój skokowy dziecka

Pierwszy skok rozwojowy

Już przed narodzinami rozwija się układ nerwowy, zmysły i cechy mózgu odpowiedzialne za nabywanie nowych doświadczeń. Pierwszy rok życia dziecka to czas niesamowitego wzrostu i rozwoju. W pierwszych miesiącach życia niemowlak nauczy się przewracać, siadać, raczkować i w końcu postawi pierwsze kroki. Wszystkie zachowania niemowlaków takie jak płaczliwość, śmiech czy zmęczenie to odpowiedź malucha na bodźce ze środowiska. Ten postęp jest znany jako „rozwój skokowy”, ponieważ niemowlę wykonuje skoki od jednej umiejętności do drugiej w ciągu kilku miesięcy.

W tym okresie rodzice są ważni w zapewnianiu bezpiecznego środowiska dla swojego maleństwa, aby mogło ono odkrywać i uczyć się. Obejmuje to rozmowę i zabawę z dzieckiem, czytanie książek, śpiewanie oraz upewnianie się, że maluszek jest odpowiednio odżywione i wyspane. Wszystkie te działania pomagają stymulować umysł dziecka, dzięki czemu może ono szybciej osiągnąć swoje nowe umiejętności. Pierwszy rok życia jest niezwykle ważnym okresem dla dzieci, ponieważ stanowi fundament dla przyszłego wzrostu i nauki – jest to również niezwykle wyjątkowy czas, ponieważ rodzice mogą obserwować, jak ich maluch dorasta na ich oczach!

Rozwój dziecka w dalszych latach życia

Skoki rozwojowe od 2 do 5 roku życia są niesamowite. Jest to czas, kiedy dzieci doświadczają szybkiego wzrostu i rozwoju w sferze fizycznej, poznawczej, językowej i społecznej. Fizycznie, maluchy będą rozwijać lepszą koordynację i równowagę, jak również silniejsze umiejętności motoryczne poprzez opanowanie takich czynności jak wchodzenie po schodach, jazda na rowerze czy kopanie piłki. Pod względem poznawczym ich zdolności myślenia staną się bardziej złożone, dzięki czemu będą mogły zapamiętać dłuższe historie lub instrukcje i zaczną rozumieć pojęcie czasu. W tym okresie następuje również rozwój językowy; dwulatki potrafią zazwyczaj wypowiedzieć około 50 słów, natomiast pięciolatki często potrafią składać zdania. Dziecko zaczyna rozumieć interakcje społeczne, zdobywa nowe umiejętności. Zabawki, bodźce, wsparcie rodziców i bezpieczne środowisko sprzyja prawidłowemu rozwojowi najmłodszych. Społecznie nauczą się dzielić z innymi i na zmianę wchodzić w przyjaźnie z rówieśnikami.