Wyjątkowy czas ciąży – rozwój dziecka w brzuchu

Dla przyszłych rodziców, śledzenie rozwoju ich nienarodzonego dziecka jest ekscytującą i ważną częścią ciąży. Dowiedzenie się jak wygląda rozwój dziecka w brzuchu tydzień po tygodniu może pomóc zapewnić wgląd w to, jak twój maluch rośnie i rozwija się. Istnieje wiele zmian, które występują podczas tej dziewięciomiesięcznej podróży. W tym artykule zbadamy te zmiany bardziej szczegółowo, dając przegląd tego, co dzieje się w każdym tygodniu podczas rozwoju płodu.

Zobacz także: https://spokojdziecka.pl/czynniki-wplywajace-na-rozwoj/

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – trymestr pierwszy

Rozwój płodu w pierwszych trzech miesiącach to niezwykły proces. Na początku ciąży pierwszym etapem jest zarodek płodowy, który występuje do 11 tygodnia ciąży. W tym trymestrze rozwija się płód, kształtują się wszystkie główne narządy i układy. Układ nerwowy zaczyna wytwarzać się już w 2 tygodniu, mózg rozwija się bardzo szybko. Serce zaczyna bić około 5 lub 6 tygodnia i rozwija się przez cały pierwszy trymestr ciąży, ostatecznie pompując krew przez swoje komory do reszty ciała. 12 tydzień ciąży to czas kiedy główka i twarz dziecka nabiera kształtów, formują się oczy, nos i usta.

W tej fazie widoczne będą również kończyny. W miarę jak dziecko będzie rosło, będzie otoczone ochronną warstwą płynu owodniowego, a łożysko będzie dostarczać tlen i składniki odżywcze od matki. Oprócz rozwoju fizycznego, kształtują się odruchy, takie jak słuch, ruch i połykanie. Pod koniec tego czasu większość rozwoju płodu jest zakończona, jednak przed narodzinami czeka go jeszcze wiele wzrostu.

rozwój dziecka w brzuchu
rozwój dziecka w brzuchu

Kolejne tygodnie ciąży – dalszy rozwój płodu

W drugim trymestrze ciąży rozwój dziecka jest naprawdę niesamowity. Jest to okres, w którym dziecko zaczyna wyglądać bardziej ludzko i zaczyna rozwijać bardziej złożone organy i systemy. W tym czasie ich rysy twarzy stają się wyraźniejsze i zaczynają tworzyć rozpoznawalny profil. Zaczynają też rosnąć włosy, paznokcie i zawiązki zębów. W 16 tygodniu skóra dziecka pokrywa się meszkiem. Narządy wewnętrzne również ciężko pracują w tym okresie, ponieważ serce rozrosło się z pojedynczej rurki do czterech komór, płuca przygotowują się do oddychania poprzez produkcję surfaktantu, a wszystkie inne organy, takie jak nerki, jelita i wątroba funkcjonują. Kości dziecka również się rozwijają i zaczynają twardnieć. Pod koniec tego trymestru dziecko mierzy około 25 centymetrów długości i waży około 400-600 gramów. Wszystkie te niesamowite zmiany sprawiają, że drugi trymestr to niesamowicie wyjątkowy czas dla oczekujących rodziców!

Rozwój dziecka w brzuchu w trzecim trymestrze

W kolejnych tygodniach dzieci szybko rosną, a ich organy dojrzewają. Mózg dziecka rozwija się szybko w tym okresie, więc maluch może zacząć rozpoznawać głosy i reagować na swoje środowisko. Zmysły takie jak wzrok, słuch, zapach, dotyk i smak stają się bardziej wrażliwe. Płuca dziecka będą w pełni rozwinięte do końca ciąży i będą w stanie samodzielnie oddychać poza łonem matki. Mocno wyczuwalne są ruchy dziecka w brzuchu. Ponadto w tym etapie dzieci szybko przybierają na wadze, przygotowując się do porodu. Etap ten jest ważny czasem również dla rodziców, ponieważ oznacza początek tworzenia więzi z dzieckiem przed jego narodzinami.

Koniec dziewiątego miesiąca ciąży oznacza poród długo wyczekiwanego noworodka. . Zdrowy noworodek rodzi się zwykle z głową pełną włosów, miękką różową skórą i czujnymi oczami. Zazwyczaj ciało dziecka waży około 2,5 – 4 kg i ma około 50-55 cm długości. Zdrowe noworodki zazwyczaj głośno płaczą, gdy są głodne lub potrzebują pocieszenia. Jeśli chodzi o jedzenie, zdrowy noworodek powinien jeść co najmniej 8-12 posiłków co 24 godziny w ciągu pierwszych 2 tygodni życia. Wreszcie, powinny one otrzymywać regularne badania kontrolne, aby zapewnić, że rosną prawidłowo i pozostają zdrowe przez całe wczesne lata życia.