Goście na weselu – kogo zaprosić na wesele w dniu własnego ślubu?

Wesele to najważniejszy dzień dla Państwa Młodych. Zawarcie sakramentu małżeństwa to otwarcie nowego rozdziału dla dwóch osób. Jeszcze kilkanaście lat temu goście na weselu u Pary Młodej to była cała rodzina, wszyscy znajomi oraz mnóstwo dzieci na weselu. Uroczystość trwała 2 oficjalne dni, a czasem świętowanie trwało nawet dłużej. W dzisiejszych czasach zanikają te “tradycje” zapraszania całej rodziny i osób, których się nie widziało kilka-kilkanaście lat. Zatem kogo zaprosić na wesele chcąc zorganizować dobrą uroczystość i czy dzieci na weselu w dzisiejszych czasach to przymus?

Kogo zaprosić na wesele i czym się kierować?

Planowanie ślubu i zapraszanie gości to jeden z najważniejszych momentów. Każda Para Młoda chce zorganizować ślub marzeń by każdy się dobrze bawił, ale czasem zatracają się w to tak bardzo, że zapominają o swoim komforcie, by dobrze wspominać ten ważny dzień.

Kilka wytycznych czym można się kierować w planowaniu kogo zaprosić na wesele:

 • stopień pokrewieństwa – jest bardzo ważny czy ustaleniu kogo zaprosić na wesele.
 • częstotliwość kontaktu – jeśli posiadacie znajomych czy rodzinę z którymi kontaktowaliście się rzadziej niż 5 lat do tyłu to zastanówcie się czy chcecie się stresować ich obecnością w ważnym dla Was dniu. Trzeba pozbyć się myślenia “muszę zaprosić bo wypada”.
 • możliwości finansowe – czasem na zorganizowanie wesela jest ograniczony budżet. W tym wypadku trzeba ostrożnie wybrać listę, by goście na weselu byli tymi najbliższymi z rodziny.

Dzieci na weselu – czy to dobry pomysł?

Zaproszenie dzieci na wesele to dość delikatny temat. Nie każdemu odpowiadają wrzaski i krzyki, czy bieganie dzieci podczas wyjątkowego pierwszego tańca pary młodej. Ale jednak nie zaproszenie dzieci może wywołać kontrowersje i zniesmaczenie ze strony rodziny. Co zatem trzeba zrobić? Dzieci na weselu to dość indywidualna kwestia i najlepiej spojrzeć na plusy i minusy.

Dzieci na weselu plusy

 • Rodzina to całość i uwzględnienie dzieciaków w tej uroczystości to normalność.
 • Czasem ślub jest organizowany w święta np. Boże Narodzenie, wtedy rodzice nie wyobrażają sobie spędzenia tego okresu inaczej niż z dziećmi.
 • Dla rodziny zaproszenie w którym jest adnotacja “bez dzieci” jest odbierane jako brak taktu i szacunku.
 • Warto zwrócić uwagę na to, że wiele dzieci jest grzecznych na weselu i zazwyczaj o godzinie 23-24 idą już spać.
 • Dzieci uwielbiają patrzeć na Młodą Parę, bo dla nich Pani Młoda w białej sukni to księżniczka a Pan Młody to książe.
 • Wesele bez dzieci jest dla wielu rodziców uważane jako stypa. 

Dzieci na weselu minusy

 • Para Młoda może mieć od lat już wymarzony swój ślub i należy to uszanować.
 • Wesele bez dzieci jest cenione ze względu na harmonię, brak krzyków i brak bałaganu.
 • Pierwszy taniec Pary Młodej jest wyjątkowym momentem. Nie każdy chciałby żeby te chwilę zakłócały dzieci wbiegają i tańczące obok.
 • Za miejsce dziecka płaci się taką samą kwotę w wielu lokalach jak za dorosłego. Należy wziąć pod uwagę możliwości finansowe. 
 • W naszym kraju wesele bez dzieci to nowość i jako państwo z dużymi wartościami rodzinnymi, ten zwyczaj potrzebuje jeszcze kilku lat by unormować.

Zabawy dla dzieci na weselu – czy warto wynająć animatora?

Jeśli w rodzinie Państwa Młodych jest dużo dzieci i para nie wyobraża sobie przyjęcia bez najmłodszych członków rodziny, warto pomyśleć o organizacji zabawy dla dzieci na weselu. Na początku uroczystości dzieci są zaciekawione, dawno nie widziały swoich kuzynów, są na dużej sali i są lekko zdezorientowane. W miarę możliwości finansowych fajnie by było wynająć animatora, który zbierze wszystkie dzieci razem, pokaże im zabawę i chociaż w małym stopniu “odciąży” rodziców by mogli poświętować. Animator wymyśla różne ciekawe i zaskakujące zabawy dla dzieci. Po kilku godzinach zabawy razem, wymęczone dzieciaki na pewno pójdą spać wcześniej i rodzice będą mogli się bawić dużo dłużej. Rozwój dzieci jest bardzo ważny i zabawy z animatorem pomagają w poznawaniu świata. Na temat parentingu warto przeczytać Blog Agnieszki Kudeli, która zajmuje się również planowaniem ślubów oraz fotografią. Jeśli marzysz o profesjonalnie zaplanowanym ślubie jak z bajki, powierz to zadanie wedding planerce, która jest ekspertką w swojej dziedzinie.