Raczkowanie – następny etap po pełzaniu

Raczkowanie jako kolejny etap po pełzaniu. Ile dziecko potrzebuje czasu żeby postawić pierwsze kroki? Czy może raczkować nie pełzając wcześniej? Maluch może zacząć chodzić zanim będzie raczkować? Jakie etapy dziecko przychodzi w tej ważnej drodze w jego rozwoju? Rodzice często przyspieszają te etapy?

Czego dowiemy się z artykułu?

  • Jakie są etapy nauki chodzenia – kiedy dziecko raczkuje?
  • Czy wybrać się do lekarza gdy dziecko nie raczkuje?
  • Jakie błędy robią młodzi rodzice?

Sprawdź również: JAK POPRAWNIE PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO STAWIANIA PIERWSZYCH KROKÓW?

Jakie są etapy chodzenia – kiedy dziecko raczkuje?

Zanim dziecko zacznie raczkować i chodzić, musi przejść wiele etapów. Większość dzieci raczkuje w wieku 9 miesięcy. Samą próbę raczkowania aby rodzic się nie martwił powinien podjąć w przedziale między 5,5 a 13,5 miesiącem życia. Nauka raczkowania jest bardzo ważna w utrzymywaniu mocnej pozycji i wzmocnieniu ciała dziecka. Można wyróżnić następujące etapy nauki:

  1. Pełzanie;
  2. Bujanie się w przód i w tył z uniesionym brzuchem;
  3. W pozycji czworakiej bujanie się w przód i w tył;
  4. Raczkowanie;
  5. Stawanie przy meblach, ścianie;
  6. Poruszanie się wspierając o przedmiot;
  7. Pierwsze samodzielne kroki
Jaki kolejny etap po pełzaniu

Dziecko nie raczkuje – czy wybrać się do lekarza?

Kiedy dziecko nie raczkuje lub nie pełza w 8 miesiącu życia, może to być znak o jakiś problemach neurologicznych. Szybkie zareagowanie w tym momencie i zabranie dziecka do fizjoterapeuty lub ortopedy, pozwala w łatwy sposób wejść z powrotem na właściwe tory rozwoju. Złym pomysłem w takim wypadku będzie sadzanie dziecka albo wsadzanie go do chodzika. Na to, że dziecko nie raczkuje jeszcze może wpływać:

  • brak możliwości ćwiczenia różnych etapów na podłodze;
  • sadzanie dziecka zbyt wcześnie, zanim sam nauczy się utrzymywać w tej pozycji, może to niekorzystnie wpływać na jego dalszy rozwój;
  • słabe mięśnie core przyczyniają się do braku raczkowania (przez mało pracy na podłodze);
  • zaburzenia nerwowe, które są do wykrycia we wczesnym okresie życia dziecka

Brak raczkowania wiąże się z wieloma problemami. Jednym z nich jest brak wykorzystywania rąk do podtrzymywania i problem z siłą chwytu. Każde dylematy odnośnie rozwoju dziecka można konsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Jakie błędy popełniają rodzice w rozwoju nauki chodzenia?

Kiedy dziecko nie raczkuje tego przyczyną może być nieświadomy rodzic. Najczęstszymi błędami rodziców jest przyspieszanie procesów nauki u dziecka. Próby siadania dziecka na siłę czy prowadzenie za rączki dziecka gdy jeszcze samo nie chodzi. Kiedy dziecko nie chce raczkować można mu pomóc na kilka sposobów. Jednym z nich jest przyzwyczajanie dziecka do ćwiczeń w pozycji leżącej na plecach i brzuchu. Drugim sposobem jest pokazanie dziecku tej pozycji – położenia go na przykład na poduszkę tak aby dotykał rączkami i kolanami podłogi. 

Podsumowując w procesie nauki raczkowania, dziecko powinno być odpowiednio motywowane przez rodzica. Dobrze zagospodarowane miejsce do ćwiczeń i motywacja sprawia, że dziecko chętnie chce się rozwijać. Dziecko zaczyna raczkować do 9 miesiąca życia, gdy to nie następuje trzeba udać się do specjalisty, który wykluczy wady rozwojowe.