Jak prawidłowo nosić niemowlę?

Każda kobieta, która po raz pierwszy ma zostać matką zawsze boi się tego, czy poradzi sobie z niemowlęciem. Jednym z większych problemów, o których myślą przyszłe mamy jest noszenie niemowlaka. Powoduje to wiele stresu i nerwów, czy na pewno będę umiała je nosić i czy nie zrobię mu krzywdy. Jednak nie ma się czym przejmować. W tym przypadku działa instynkt macierzyński. Ale warto także wesprzeć się kilkoma poradami, które uspokoją przyszłą mamę.

Jak nosić niemowlę – kilka praktycznych wskazówek

W pierwszych dniach po przyjściu na świat niemowlę powinno być trzymane w objęciach. Czyli warto układać ręce tak, aby były i zachowywały się one jak kołyska. Niemowlę układamy na przedramieniu i można go swobodnie nosić. Główka znajduje się na zgięciu łokciowym i jest bezpieczna. Dłoń tej samej ręki służy do podtrzymania pupy, a drugą ręką można objąć dzidziusia. Istotną rzeczą jest pamiętanie o tym, że dziecko przez 9 miesięcy było w pozycji embrionalnej i dlatego warto, aby w pierwszych dniach tak było też noszone. Czyli plecy powinny być zaokrąglone, a nóżki delikatnie podwinięte.

Noszenie niemowlęcia to żadna trudność!

Niemowlę zaraz po urodzeniu jest kruchą istotką. Jest niezwykle delikatny, malutki i bezbronny. Ale nie możesz się bać brać niemowlaka na ręce. Jeśli będziesz przestraszona lub będą trzęsły Ci się ręce, to dziecko to wyczuje i nie będzie czuło się komfortowo. Chwytając niemowlaka należy robić to pewnie i precyzyjnie. Oczywiście z czasem wszystko będzie znacznie łatwiejsze i szybsze. Na początku będziesz się zastanawiać i powoli zabierać do wzięcia swojej pociechy na ręce. Ale z racji tego, że takie dziecko podnosi się niezliczoną ilość razy w ciągu dnia i nocy, to szybko nabierzesz praktyki i będziesz robić to bez większego zastanowienia. Najważniejsze to chwycić niemowlę całe. Nic nie może mu zwisać. Oczywiście najważniejsza jest główka odpowiednio podparta i szyja. Zawsze musisz pamiętać o stabilizacji. Nawet podczas karmienia piersią główka musi być podtrzymywana, aby nie odchyliła się do tyłu.

Pierwsze dni z niemowlęciem

Pierwsza ciąża i poród to w życiu każdej kobiety szczególny czas. Wiele myśli i planów w tym czasie ulega zmianie. Wiele wątpliwości, stresu, czy na pewno sobie poradzę. Jednak jest to najbardziej naturalna rzecz, jaka może tylko być. Z miłości dwóch osób rodzi się nowe życie, nowy człowiek. Dlatego ważne są pierwsze dni zaraz po urodzeniu. Niemowlę potrzebuje czułości, przytulania oczywiście delikatnego i dotyku. Przy każdej możliwej okazji głaszcz swoją pociechę, bądź blisko i niech dziecko czuje Twoją obecność. Fajnym pomysłem na bycie blisko z dzieckiem są różnego rodzaju chusty, które można przewiązać wokół siebie i nosić noworodka cały czas przy sobie. Jesteście wówczas blisko siebie, a Ty możesz w tym czasie wykonywać inne czynności. Czyli łączymy przyjemne z pożytecznym. Opieka nad niemowlęciem może w pozoru wydawać się czymś trudnym. Jednak jest to tak naturalna rzecz, że każda matka swobodnie sobie z tym poradzi.