Kolka jelitowa – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Kolka jelitowa to nieprzyjemna oraz dość powszechnie występująca dolegliwość. Może ona dotykać zarówno dorosłych, jak i małe dzieci i zazwyczaj manifestuje się silnymi bólami brzucha, a także nudnościami oraz wymiotami.

Kolka jelitowa

Kolka jelitowa związana jest z silnym skurczem mięśni gładkich jelita. Zazwyczaj pojawia się ona na skutek zjedzenia nieświeżych produktów spożywczych, zwłaszcza przez dzieci, których układ pokarmowy jest podatny na tego typu dolegliwości. U niemowląt kolka może być objawem niedojrzałości układu pokarmowego i jego nadwrażliwości na białko mleka czy gromadzenia się nadmiernej ilości gazów jelitowych i nieprawidłowej perystaltyki jelit. Kolce jelitowej towarzyszy ból, który w większości przypadków ustępuje samoistnie, a może być doraźnie łagodzony poprzez przyjmowanie pozycji leżącej na boku z podkurczonymi nogami lub delikatny masaż okolicy brzucha. W przebiegu kolki jelitowej mogą się również pojawić nudności oraz wymioty. U dorosłych kolka może być również związana z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, a także może mieć podłoże psychiczne.

Kolka jelitowa – przyczyny

Jak wskazano powyżej, kolka jelitowa czyli nadmierne skurcze mięśni gładkich jelita wynika z nagromadzenia gazów, nadwrażliwości układu pokarmowego, wysiłku lub stresu. Ponadto, kolka może mieć związek z nieprawidłową dietą, co ma szczególne znaczenie w przypadku noworodków i niemowląt oraz połykaniem przez nie nadmiaru powietrza podczas spożywania pokarmów lub płaczu. Wśród innych przyczyn kolki jelitowej warto wymienić również: zalegające kamienie kałowe, zaparcia, alergie pokarmowe, ciała obce znajdujące się w przewodzie pokarmowym na przykład pestki, a ponadto: zespół jelita drażliwego, refluks żołądkowo-jelitowy, uchyłkowatość jelita oraz spożywanie pokarmów ciężkostrawnych, smażonych, tłustych i gazowanych oraz niedobór fizjologicznej flory bakteryjnej.

Kolka jelitowa – objawy u dorosłych i u dzieci

W przypadku kolki jelitowej objawy są nieco inne u dorosłych oraz u dzieci. W pierwszym wypadku obejmują one ból brzucha, który może przypominać ten, który związany jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego oraz wzdęcia, nudności i wymioty, częste oddawanie gazów oraz brak apetytu. U niemowląt kolka zazwyczaj występuje pomiędzy 3. a 12. tygodniem życia, a maluch manifestuje ją krzykiem, płaczem, kopaniem nóżkami, wierceniem się i zaciskaniem piąstek.

Kolka jelitowa – łagodzenie objawów i profilaktyka

Z reguły kolka jelitowa ustępuje samoczynnie i nie wymaga zaawansowanego leczenia. W momencie, w którym ból staje się dokuczliwy można go łagodzić za pomocą masażu brzucha lub pleców wykonywanego za pomocą ruchów okrężnych, przyjęcie pozycji na boku z podkurczonymi nogami, przykładanie ciepłych okładów na brzuch, spożywanie naparów z mięty, melisy, rumianku lub kopru włoskiego oraz przyjmowanie leków rozkurczających, ograniczających wzdęcia i zmniejszających napięcie powierzchowne pęcherzyków gazów. Ponadto, w przypadku kolki jelitowej ważna jest profilaktyka, w tym stosowanie zbilansowanej diety, eliminowanie produktów uczulających, regularne spożywanie niewielkich porcji posiłków oraz dużych ilości płynów po posiłku, aktywny tryb życia. W przypadku noworodków i niemowlaków ważne jest również karmienie dziecka w sposób, który ogranicza ryzyko połykania powietrza oraz wystąpienia alergii pokarmowych czy noszenie dziecka w pozycji pionowej po jedzeniu.