Jaki wózek wybrać?

Jaki wózek wybrać dla dziecka? To pytanie zadaje sobie wiele rodziców. Czy warto postawić na wózek głęboki, który jest idealny dla noworodka, czy jednak na wózek wielofunkcyjny – droższy, ale będący inwestycją na kilka lat? Jakie kwestie warto wziąć pod uwagę kiedy kupujemy wózek dla dziecka? W tym tekście wskazujemy czym kierować się podczas zakupu wózka dla dziecka i doradzamy jak i kiedy oszczędzić na zakupie wózka dla maluszka.

Czy warto wybrać wózek głęboki, a w przyszłości spacerówkę, czy od razu zestaw wielofunkcyjny?

Wielu rodziców nie wie jaki wózek wybrać – zwłaszcza gdy oczekują pierwszego dziecka. Czy w takiej sytuacji lepiej kupić głęboki wózek, idealny dla noworodka, czy też wózek typu 2w1 lub 3w1?
W praktyce głęboki wózek służy przez najkrótszy okres czasu – średnio do sześciu miesięcy. Co prawda, jest niezbędny, ponieważ noworodka nie można wozić w żadnym innym wózku, gdyż wymaga pozycji leżącej – wygodnej i bezpiecznej dla zdrowia. Ale dość szybko rodzice stają przed koniecznością zakupu kolejnego wózka – spacerowego. Ten jest przydatny już znacznie dłużej.
Alternatywą jest kupno wózka wielofunkcyjnego, który najczęściej w zestawie posiada zarówno gondolę, jak i część spacerową, a czasami również fotelik samochodowy. Cena za taki zestaw jest większa niż za sam wózek głęboki, ale w praktyce właśnie wózek wielofunkcyjny służy przez kilka lat – czyli cały okres korzystania z wózka. Co zatem wybrać?

W zestawie czy osobno?

Często głównym kryterium podczas wyboru wózka dla dziecka jest cena. To właśnie ze względu na dość wysokie koszty zakupu wózka wielofunkcyjnego rodzice często decydują się na zakup wózka głębokiego, a w przyszłości spacerówki. Dzięki temu nie muszą jednocześnie wydawać większej sumy pieniędzy na dość kosztowny wózek wielofunkcyjny. Jest to dość praktyczne, zwłaszcza w sytuacji gdy ogranicza ich budżet, a ponadto gdy chcą posiadać dwa, całkiem odmienne produkty różnych firm, z czego każdy posiada oddzielną gwarancję. Jest to bardzo wygodne w momencie kiedy np. dojdzie do awarii i wózek można oddać do serwisu. W praktyce każdy z tych wózków jest również znacznie krócej eksploatowany, co ma znaczenie kiedy np. rodzice chcą przeznaczyć go również do użytku dla drugiego i trzeciego dziecka.
Jeśli chodzi o zakup wózka wielofunkcyjnego to, w sytuacji kiedy rodziców nie ogranicza budżet, to z pewnością jest on dobrym rozwiązaniem – także z uwagi na fakt, że kupują odrazu cały komplet, tj. gondolę, część spacerową, a także fotelik, które pasują do siebie estetycznie. Warto jednak pamiętać, że tego typu wózek użytkowany jest przez dość długi czas, co wiąże się z intensywną eksploatacją i możliwością wystąpienia awarii. Należy, więc liczyć się z faktem, że po upływie okresu gwarancyjnego każda naprawa będzie dodatkowo płatna, natomiast sam okres użytkowania wózka będzie z pewnością dłuższy, co może w praktyce powodować różnego rodzaju zniszczenia, otarcia itp.

Szukając idealnego wózka dla dziecka warto wziąć pod uwagę przede wszystkim możliwości finansowe. Warto również pamiętać, że wózki w typie gondoli polecane są osobom, które mają mało miejsca do przechowywania dodatkowej części spacerowej i np. posiadają małe mieszkanie. Na ogół wózek spacerowy, który rodzice kupują osobno, jest mniejszy niż cały zestaw wielofunkcyjny. Zdarza się jednak, że rodzice oczekują np. dość dużego dziecka i mają obawy, że szybko wyrośnie ono z gondoli i w takiej sytuacji zakup wózka 2w1 lub 3w1 jest z pewnością bardziej korzystnym rozwiązaniem – zwłaszcza na dłuższy okres czasu.