Wpływ urządzeń elektronicznych na rozwój dzieci i młodzieży

Chociaż nie da się zaprzeczyć korzyściom płynącym z wprowadzenia technologii do rozwoju dziecka. Pozytywy to lepszy dostęp do narzędzi edukacyjnych czy nauka obsługi komputera, jednak istnieją również zagrożenia. Są one związane ze zbyt dużą ilością czasu spędzanego przy ekranie, uzależnieniom lub innym aspektom omówionym w poniższym artykule. Jaki jest wpływ urządzeń elektronicznych na rozwój dzieci?

Zobacz również: https://spokojdziecka.pl/rozwoj-spoleczny-dziecka/

Nowe technologie

Żyjemy w czasach mediów elektronicznych, które wpływają na rozwój dziecka. Dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny być bardzo zaangażowane w technologię, ponieważ może to źle oddziaływać na ich rozwój. Jest jednak wiele propozycji przeznaczonych dla starszych dzieci. Różne rodzaje urządzeń są wykorzystywane do różnych celów, takich jak rozrywka, biznes i komunikacja. Smartfony są najbardziej popularne i umożliwiają użytkownikom dostęp do Internetu i wykonywanie połączeń z łatwością. Laptopy są wystarczająco wydajne do zadań związanych z pracą i grami. Umożliwiają przetwarzanie tekstów lub przeglądanie stron internetowych, natomiast tablety oferują większy ekran niż smartfony, ale nadal pozostają przenośne.

Telewizory są dostępne we wszystkich rozmiarach i zapewniają rozrywkę w postaci usług strumieniowych lub kanałów kablowych. Systemy audio mogą być również doskonałym źródłem rozrywki, umożliwiając użytkownikom słuchanie muzyki lub podcastów przez głośniki lub słuchawki. Inne rodzaje urządzeń obejmują konsole do gier, aparaty cyfrowe i systemy automatyki domowej. Korzystanie z mediów cyfrowych umożliwia dzieciom oglądanie bajek. Ułatwiają one nawiązanie relacji z drugim człowiekiem na odległość i mają bezpośredni wpływ na rozwój mózgu dziecka.

Pozytywny wpływ elektroniki na dzieci

Wprowadzenie elektroniki do życia dzieci miało ogólnie pozytywny wpływ na ich rozwój. Tablety i smartfony, otworzyły przed dziećmi świat możliwości edukacyjnych, umożliwiając im dostęp do informacji i zasobów, które w przeszłości byłyby dla nich niedostępne. Mogą uczyć się nowych umiejętności, zgłębiać interesujące je tematy, a nawet ćwiczyć komunikację i współpracę z innymi. Ponadto komputery i konsole oferują ekscytujące gry, które mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności rozwiązywania problemów itp. Ważne jest, aby pamiętać, że urządzenia tego typu wpływają na rozwój. Sprzęty mogą być niezwykle cennym narzędziem do nauki i rozwoju, jeśli są używane są z umiarem. Korzystanie z telewizji, komputera, laptopa i innej elektroniki pomaga dzieciom w każdym wieku z rozwoju mowy, poznawaniu świata i nauce.

Wpływ urządzeń elektronicznych
Wpływ urządzeń elektronicznych

Negatywne skutki korzystania z urządzeń elektronicznych przez dzieci

Wraz z rosnącą ilością czasu spędzanego na urządzeniach cyfrowych, istnieje kilka potencjalnych negatywnych skutków, które mogą się pojawić. Mogą one obejmować zwiększoną izolację społeczną, a nawet zmniejszenie aktywności fizycznej. Dzieci mogą być tak zaabsorbowane technologią, że brakuje im okazji do osobistej interakcji z rówieśnikami. Może to mieć zły wpływ na rozwój i prowadzić do obniżenia ich wyników w nauce, a także braku motywacji do ulepszania swoich umiejętności. Ponadto dzieci, które spędzają zbyt wiele czasu przy urządzeniach, mogą być narażone na kontakt z nieodpowiednimi treściami oraz na ryzyko cyberprzemocy lub działania drapieżników internetowych. Negatywny wpływ technologii na dzieci jest też taki, że mogą one przyjąć zbyt dużo bodźców, ponieważ w Internecie jest ogromna ilość informacji. W związku z tym ważne jest, aby rodzice uważnie monitorowali korzystanie przez dzieci z urządzeń elektronicznych i ograniczali ilość czasu, jaki na nich spędzają, ponieważ wpływają one na rozwój ruchowy i emocjonalny.