Wpływ gier na rozwój dziecka – negatywy i pozytywy gier komputerowych

Wraz z postępem technologicznym rozwija się także przemysł rozrywkowy. Gry stają się coraz bardziej popularną formą rozrywki dla dzieci, zapewniając nowe, ekscytujące sposoby angażowania się w historie i postacie. Dowiedz się jaki jest wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka.

Zobacz też: https://spokojdziecka.pl/rozwoj-spoleczny-dziecka/

Negatywny wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka

Jest wiele niepożądanych aspektów dotyczących oddziaływania gier komputerowych na rozwój psychiczny. Zbyt dużo czasu spędzonego na graniu w gry wideo może prowadzić do otyłości, braku snu i braku aktywności fizycznej. Oddziaływanie niektórych produkcji prowadzić może też do zwiększonego ryzyka rozwoju problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk i depresja. Wiele gier przeznaczona jest dla starszych użytkowników, jednak niestety dzieci często po nie sięgają. Złym skutkiem takiego zachowania może być agresja, uzależnienie od gier komputerowych, przemoc i negatywne postrzeganie emocji. Zbyt długie patrzenie w ekran może również prowadzić do izolacji społecznej i spadku umiejętności komunikacyjnych. Wszystkie te kwestie razem wzięte mogą mieć poważne długoterminowe skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka. Każdy może korzystać z gier, jednak dla każdej grupy wiekowej dobrane powinny być odpowiednie propozycje.

Pozytywny apekty gier

Oprócz złych skutków, spędzanie wolnego czasu w wirtualnym świecie może nieść też za sobą pozytywy. Gry mogą pomóc w poprawie umiejętności poznawczych, takich jak rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie. Poprawiają również koordynację ręka-oko i czas reakcji, a także sprzyjają kreatywności i wyobraźni. Gracz od najmłodszych lat uczy się korzystać z komputera, odkrywa gry edukacyjne, logiczne, relaksujące zadaniowe. Ponadto, gry mogą motywować dzieci do nauki, ponieważ są interaktywne i wciągające, co pozwala na bardziej dynamiczną naukę. Nie każdy mały gracz musi być agresywny, wręcz przeciwnie, wiele gier potrafi uspokoić i zapomnieć na chwilę o obowiązkach. Oddziaływanie gier na dzieci, które wybierają tę formę spędzania wolnego czasu raz na jakiś czas, a nie codziennie na kilka lub kilkanaście godzin łatwiej przyswajają wiedzę, ćwiczą swój refleks, logiczność oraz odkrywają nowe rodzaje gier.

wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka
wpływ gier na rozwój dziecka

Jakie gry wybrać dla dziecka?

Powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników przy podejmowaniu decyzji, jaką grę wybrać. Po pierwsze, pomyśl o wieku i poziomie dojrzałości swojego dziecka i znajdź grę, która jest odpowiednia dla jego wieku i poziomu umiejętności. Po drugie, szukaj gier, które oferują wartość edukacyjną; wiele gier w tych dniach jest zaprojektowanych, aby uczyć dzieci umiejętności akademickich, takich jak matematyka lub zrozumienie czytania. Wreszcie, upewnij się, że badasz wszelkie elementy online gry, zanim pozwolisz dziecku grać; niektóre mają funkcje czatu, które mogą nie być odpowiednie dla małych dzieci. Postępowanie zgodnie z tymi wskazówkami pomoże Ci wybrać odpowiednią propozycję dla Twojego dziecka, zapewniając mu jednocześnie zabawę i doświadczenie edukacyjne. Kontroluj także czas spędzany przed monitorem. To ile dziecko spędza godzin na tego typu rozrywkach może wpływać na jego uzależnienie od takich treści.

Sprawdź jakie gry z pewnością spodobają się Twojemu dziecku: