Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Co zrobić jak dziecko zwymiotuje lek na gorączkę?

2 maja 2023 Co zrobić jak dziecko zwymiotuje lek na gorączkę

Kiedy dziecko choruje, rodzice muszą podjąć działania, aby dziecku ulżyć podczas choroby. Gorączka to często spotykany objaw chorobowy, na który rodzice często reagują podaniem leków przeciwgorączkowych. Jednakże, co zrobić jak dziecko zwymiotuje lek na gorączkę?

W poniższym artykule dowiesz się:

  • jak dziecku zbić gorączkę,
  • jak dziecko ma gorączkę to przykrywać kołdrą,
  • co zrobić jak dziecko zwymiotuje lek na gorączkę,
  • jakie są przyczyny wymiotów u dziecka po podaniu leków przeciwgorączkowych.

Jak dziecku zbić gorączkę? 

Aby zbić gorączkę u dziecka, rodzice podają leki przeciwgorączkowe. Warto jednak pamiętać, że leki te należy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza. Może się zdarzyć sytuacja, że dziecko wymiotuje lek. W przypadku bardzo wysokiej gorączki należy również:

  • przyłożyć dziecku mokre okłady na głowę,
  • zapewnić dziecku warunki do odpoczynku,
  • oraz ograniczyć ruch dziecka, aby organizm jego mógł wyleczyć chorobę i nabrał sił.

W przypadku braku poprawy, należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze właściwe leki lub zleci badania diagnostyczne. 

Co zrobić jak dziecko zwymiotuje lek na gorączkę
mama opiekuje się chorym chłopcem

Jak dziecko ma gorączkę to przykrywać kołdrą?

Kiedy dziecko ma gorączkę, rodzice przykrywają je kołdrą, co jest poprawnym działaniem. Dziecko w ten sposób się wygrzewa i odpoczywa dając organizmowi czas na zwalczanie choroby. Jednakże gdy temperatura spadnie należy uważać, aby dziecko się nie przegrzało.

Co zrobić jak dziecko zwymiotuje lek na gorączkę? Czy należy powtórzyć dawkę leku?

Jeśli dziecko wymiotuje w ciągu kilku minut po podaniu leku, wówczas należy powtórzyć dawkę leku, gdyż istnieje ryzyko, że lek nie zdążył się wchłonąć z przewodu pokarmowego i nie zadziała. W przypadku, gdy dziecko wymiotuje dłuższy czas po przyjęciu leku, lek należy podać jeszcze raz, ale już w mniejszej dawce.

Jak uniknąć wymiotów u dziecka po podaniu leku przeciwgorączkowego?

Aby uniknąć wymiotów u dziecka po podaniu leku przeciwgorączkowego, należy postarać się podać lek dziecku od razu po jedzeniu oraz dziecko powinno spożywać dużo wody, aby nie odwodniło się. W przypadku leków w postaci zawiesiny lub syropu, warto łagodzić nieprzyjemny smak np. podając dziecku herbatkę lub sok. 

Jakie alternatywne metody podawać leki dziecku, gdy wymiotuje po syropie?

Alternatywnym sposobem podawania leków dziecku, gdy wymiotuje po syropie jest podanie leku w postaci czopka. Warto również zasięgnąć porady farmaceuty lub pediatry, którzy pomogą w doborze odpowiedniej metody podawania leków przeciwgorączkowych dziecku.

Jakie są przyczyny wymiotów u dziecka po podaniu leków przeciwgorączkowych?

Przyczyną wymiotów u dziecka po podaniu leków przeciwgorączkowych może być drażniący wpływ składników czynnych na przewód pokarmowy malucha.

Niekiedy składniki w lekach, takich jak paracetamol lub Ibuprofen, mogą:

  • działać drażniąco na błonę śluzową żołądka,
  • powodują odruch wymiotny.

Wymioty po przyjęciu leku mogą być zależne od indywidualnej wrażliwości organizmu dziecka, a także od spożytego jedzenia, jak i ilości wody, jaką dziecko wypiło przed przyjęciem leku przeciwgorączkowego.

Czy wymioty u dziecka po podaniu leku są powodem do niepokoju?

Wymioty u dziecka po podaniu leku przeciwgorączkowego zazwyczaj nie są powodem do niepokoju, gdyż stanowią normalną reakcję organizmu na silne drażniące substancje. Jednakże, jeśli wymioty są intensywne, trwają długo lub połączone są z innymi objawami, takimi jak biegunka czy wysoka gorączka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Redakcja spokojdziecka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ciąża
nowoczesny fotelik samochodowy dla dziecka
Czym kierować się przy wyborze kolonii letniej dla swojego dziecka

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czym kierować się przy wyborze kolonii letniej dla swojego dziecka