Decydując się na spędzanie wolnego czasu na zajęciach takich jak planszówki, rodzice mogą pomóc dzieciom w nabyciu istotnych umiejętności społecznych, promując jednocześnie rozwój języka i wzrost poznawczy. Jaki jest wpływ gier planszowych na rozwój najmłodszych? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.
Zobacz także: https://spokojdziecka.pl/wczesniactwo-a-rozwoj-dziecka/
Rodzaje gier planszowych
Istnieje wiele różnych rodzajów gier, które mogą spodobać się osobom w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Gry karciane czy klasyki z planszą, takie jak Monopoly i Scrabble oferują godziny rozrywki. W ostatnich latach pojawiło się wiele gier, w których gracze muszą tworzyć osady i zdobywać zasoby rywalizując ze sobą. Planszówki mogą być również edukacyjne. Istnieje wiele tytułów opartych na ciekawostkach i słowach, które mogą pomóc rozwinąć umiejętności rozwiązywania problemów i wiedzę na różne tematy. Bez względu na to, jakiego rodzaju gry szukasz – czy to klasyczne czy nowoczesne – na pewno znajdzie się coś idealnego dla Twoich potrzeb!
Planszówki dla najmłodszych – zalety
Gry służą do odpoczynku, relaksu i jest to świetny sposób, aby pomóc dzieciom w dążeniu do samodzielnego rozwiązania problemu. Wspomagają odkrywanie drogi prowadzącej do wygranej, koncentracji uwagi lub dobrego podejścia wobec porażki. Grając w planszówki, dzieci uczą się, jak rozumieć wygraną i przegraną, a także mogą ćwiczyć umiejętności matematyczne. Podczas rozgrywek rodzice mają możliwość interakcji z dziećmi w zabawny i angażujący sposób poprzez zabawę i współpracę. Dorośli wprowadzają do świata młodych osób bezpieczne warunki na poznawanie nowych fabuł i historii, co odgrywa ważną rolę w rozwoju. Gdy dzieci będą grać w bardziej zaawansowane gry, będą narażone na skomplikowane decyzje, co pomoże rozwijać krytyczne myślenie. Gry uczą dzieci budowania poczucia własnej wartości, dając im spełnienie, gdy pokonają grę lub opanują nową strategię.
Wpływ gier planszowych na rozwój ucznia
Planszówki to świetny sposób, aby pomóc uczniom znaleźć sposoby na rozwiązanie pojawiających się problemów i nabyciu takich umiejętności jak krytyczne myślenie, szukanie właściwych rozwiązań i nauka osiągania sukcesów. Dają również możliwość interakcji społecznej, ponieważ wymagają współpracy i komunikacji. Grając razem, uczniowie mogą nauczyć się cennych lekcji na temat dzielenia się, przyjmowania zmian i opracowywania planów gry. Następuje też rozwój kreatywności i wyobraźni, ponieważ gracze muszą wymyślać rozwiązania zagadek przedstawionych w każdej grze. Proste na pozór bierki uczą cierpliwości i precyzji. Ponadto gry mogą pomóc w poprawieniu zdolności koncentracji uczniów, ponieważ skupiają się oni na wykonywaniu zadań, unikając przy tym rozproszenia uwagi. Warto zachęcać dzieci w wieku szkolnym do takiej formy spędzania wolnego czasu. Jest to okres bardzo intensywnego rozwoju mózgu, a gry z pewnością są lepszym rozwiązaniem niż spędzanie wielu godzin przed ekranem telefonu czy komputera.