Cechy i rozwój dziecka urodzonego z hipotrofią – przyczyny i leczenie

Hipotrofia to stan medyczny, który polega na nieprawidłowym zmniejszeniu rozmiaru lub marnowaniu tkanki mięśniowej. Często związana jest z poważnymi chorobami, takimi jak rak, HIV/AIDs, i niedożywienie lub wadami płodu. Dowiedz się jak przebiega rozwój dziecka urodzonego z hipotrofią.

Sprawdź także: https://spokojdziecka.pl/cukier-w-diecie-dzieci/

Przyczyny hipotrofii płodu

Hipotrofia płodu to stan, w którym płód nie rozwija się prawidłowo w łonie matki. Istnieje wiele przyczyn tego stanu, ale najczęstsze z nich to nieodpowiednie odżywianie, komplikacje zdrowotne matki oraz czynniki genetyczne. Złe odżywianie matki może zakłócać dostarczanie składników odżywczych do płodu i prowadzić do hipotrofii, wad wrodzonych i rozwojowych. Powikłania zdrowotne matki, takie jak cukrzyca, nadciśnienie i infekcje również mogą być przyczyną tego zaburzenia. Ponadto, niektóre warunki genetyczne mogą powodować ryzyko wystąpienia złego wzrostu i rozwoju umysłowego i fizycznego płodu. Wpływ na rozwój płodu ma też palenie papierosów lub zażywanie narkotyków w czasie ciąży, przedwczesny poród i niewystarczająca ilość płynu owodniowego z powodu problemów wewnątrzmacicznych z łożyskiem. Lekarze powinny cały czas ściśle monitorować zdrowie przyszłej mamy przez cały okres ciąży.

dziecka urodzonego z hipotrofią
dziecka urodzonego z hipotrofią

Życie dziecka urodzonego z hipotrofią

U noworodków z tym zaburzeniem występuje niedobór masy, niedowaga, bardzo niska masa ciała. Czynniki, które mogą to powodować to złe odżywianie, nieodpowiednie spożycie kalorii lub warunki medyczne, takie jak wrodzone wady serca. Niska waga urodzeniowa i małe rozmiary ciała są wspólnymi cechami związanymi z hipotrofią u noworodków. Ponadto, dziecko z hipotrofią może wymagać dodatkowego odżywiania przez rurkę i/lub żywienia dożylnego. W przypadku szybkiego i odpowiedniego leczenia, większość przypadków hipotrofii u noworodków można odwrócić i dziecko zacznie przybierać na wadze w oczekiwanym tempie. Ważne jest, aby ściśle monitorować wzrost i rozwój z pediatrą, aby zapewnić odpowiednie leczenie jak najwcześniej.

Na co zwracać uwagę i jak leczyć hipotrofię u dzieci

Jeśli chodzi o hipotrofię u noworodków, ważne jest, aby uważać na oznaki zmniejszonej siły mięśni i słabej koordynacji i spadek tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, rodzice powinni monitorować wzrost dziecka, aby upewnić się, że przybiera ono na wadze w wystarczającym stopniu. Lekarz powinien regularnie widzieć dziecko Leczenie może obejmować fizykoterapię, aby pomóc poprawić siłę mięśni i koordynację. Pomóc mogą zmiany w diecie lub suplementy, jeśli dziecko ma niedobór składników odżywczych. W niektórych przypadkach, leki mogą być przepisane przez specjalistę, aby pomóc poprawić tempo wzrostu. Ważne jest również, aby rodzice przestrzegali sugerowanego przez lekarza planu leczenia, aby zapewnić najlepszą opiekę.