Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Kiedy stosuje się narkozę u dzieci?

3 listopada 2023 Kiedy stosuje się narkozę u dzieci?

W jakich przypadkach stosuje się znieczulenie ogólne u dzieci? Czy warto leczyć zęby u dzieci pod narkozą? Jakich zachowań można się spodziewać u dziecka po narkozie? Czy dziecko potrzebuje więcej czasu żeby wybudzić się z narkozy?

Czego dowiemy się z artykułu?

  • w jakich przypadkach stosuje się narkozę u dzieci?
  • czego spodziewać się w zachowaniu dziecka po przebudzeniu z narkozy?
  • czy warto leczyć zęby dzieci pod narkozą?

Sprawdź również: JAKIE ZNIECZULENIE JEST BEZPIECZNE?

W jakich przypadkach stosuje się narkozę u dzieci?

Kiedy narkoza u dzieci jest stosowana ma na celu dobro i bezpieczeństwo dziecka. Narkoza może pomóc dzieciom bojącym się dentystów, wpadającym z tego powodu nawet w panikę. Znieczulenie jest pomocne w przeprowadzeniu długiego leczenia próchnicy u takiego dziecka. Korzystnie wpływa również u dzieci z nadpobudliwością. Na to znieczulenie decyduje lekarz gdy operacja jest długa i wymagająca. Postępowanie w takim znieczuleniu nie różni się od postępowania u dorosłych. Dziecko przed zabiegiem dostaje leki uspokajające, a gdy one zadziałają zostaną mu podane środki usypiające. Zakłada mu się wenflon, aby nie bało się dopiero gdy środek usypiający zacznie działać. Po operacji lub po zabiegu dentystycznym dziecko pozostaje pod obserwacją.

Dziecko pod znieczuleniem ogólnym

Zachowanie dziecka po wybudzeniu z narkozy

Kiedy jest zastosowana narkoza u dziecka, rodzic musi mu zapewnić spokój i dbać o jego szybki powrót do normalnego funkcjonowania. W wielu przypadkach dziecko po narkozie szybko dochodzi do siebie. Często po tego typu znieczuleniu dziecko może odczuwać mdłości lub bóle gardła. Dzieci mogą wtedy dostawać leki na nudności i wymioty, a same objawy nie trwają długo. Mogą również odczuwać ogólne osłabienie do kilku dni od operacji. Rodzice muszą stosować się do zaleceń lekarzy. Wszelkie niepokojące symptomy zgłaszać lekarzowi. Innymi niechcianymi powikłaniami są alergia na lek usypiający, uczulenia na leki itd. To może przedłużyć cały zabieg. Po pierwszej godzinie od operacji dziecko zostaje pod opieką pielęgniarek i rodziców. Dziecko nie można wtedy budzić, ponieważ może być jeszcze pod wpływem narkozy.

Czy warto leczyć pod narkozą zęby u dzieci?

Kiedy narkoza u dzieci jest stosowana przy leczeniu ich zębów, chroni je w czasie ataków histerii u dentysty oraz pozwala specjaliście na swobodną pracę. W przypadku leczenia zębów u dentysty, wybierając narkozę, podawana jest ona z tlenem przez rurkę, wprowadzoną do tchawicy, dopiero gdy dziecko uśnie. Stomatolog doradza czy powinna być podana narkoza, przeprowadza wywiad w celu wyeliminowania przeciwwskazań do znieczulenia. Rodzic może być z dzieckiem w czasie podania środka przed narkozą i w czasie wybudzenia. Poddanie się narkozie niesie ze sobą różne ryzyka. Dokładna analiza pozwala dokładnie dobrać znieczulenie do dziecka.

Podsumowując stosowanie narkozy w celu wyleczenia zębów u dzieci jest stosowana tylko w czasie uzasadnionego powodu. Na przykład gdy dziecko jest przerażone i nie pozwala dentyście na naprawienie większej ilości zębów. Znieczulenie niesie ryzyko jak każde, ale przejście dokładnego wywiadu z lekarzem przed pozwala na uniknięcie komplikacji, które mogą wystąpić po tym znieczuleniu.

Redakcja spokojdziecka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

narkoza jest szkodliwa
ile trwa kolonoskopia pod narkozą
Kaszel przeszkadza w narkozie

Jesteś zainteresowany reklamą?