Wpływ środków uspokajających i znieczulenia na rozwój najmłodszych może mieć długotrwałe konsekwencje. Chociaż istnieją okoliczności, w których środki uspokajające lub znieczulające mogą być konieczne, ważne jest, aby zrozumieć potencjalne ryzyko i korzyści związane z ich stosowaniem u dzieci. W niniejszym artykule przeanalizujemy dowody naukowe dotyczące wpływu środków uspokajających i narkozy na rozwój dziecka.
Zobacz też: https://spokojdziecka.pl/rozwoj-sensoryczny-dziecka/
Kiedy stosuje się narkozę u dzieci?
Znieczulenie jest stosowane u dzieci do różnych procedur medycznych i chirurgicznych. Jest ono powszechnie stosowane podczas operacji, aby pomóc zmniejszyć ból i dyskomfort, utrzymać rozluźnienie mięśni i zapobiec poruszaniu się dziecka podczas zabiegu. Znieczulenie ogólne może być również stosowany przed, w trakcie lub po niektórych badaniach medycznych, które sprawiają maluchom ból i dyskomfort. Lekkie znieczulenie stosuję się w gabinetach stomatologicznych i przy lekkich zabiegach. W przypadku długich operacji lub nieszczęśliwego wypadku należy zastosować narkozę. Aby zapobiec szkodliwemu działaniu narkozy, przy dziecku powinien być anestezjolog, który specjalizuje się w tej dziedzinie.
Szkodliwe skutki narkozy i leków uspokajających dla dzieci
Ogólnie rzecz biorąc, znieczulenie jest bardzo bezpieczne dla dzieci w większości przypadków. Ważne jest, aby pamiętać, jednak, że leki znieczulające i uspokajające mogą powodować krótkoterminowe skutki uboczne. Należą do nich nudności, zawroty głowy, dezorientacja i senność. Długoterminowe skutki natomiast mogą obejmować utratę pamięci, zaburzenia poznawcze, spowolniony wzrost i rozwój oraz zmniejszenie zdolności motorycznych. W niektórych przypadkach znieczulenie może być przyczyną poważnych powikłania, takich jak wstrząs anafilaktyczny i zakrzepy krwi. Środki uspokajające niosą ze sobą również ryzyko uzależnienia od substancji czynnej. Ważne jest, aby omówić plusy i minusy stosowania znieczulenia lub środków uspokajających z lekarzem dziecka przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek procedury.
Leki uspokajające a rozwój dziecka
Środki uspokajające mogą mieć znaczący wpływ na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka. Leki te mogą być stosowane, aby pomóc dzieciom radzić sobie z lękiem, depresją lub innymi problemami psychicznymi. Jednak długotrwałe stosowanie środków uspokajających u dzieci może prowadzić do zaburzeń rozwoju poznawczego i behawioralnego. Dodatkowo może zwiększyć się odsetek uzależnienia od tego typu substancji. Dla najmłodszych tego typu substancje mogą powodować trudności w nauce, problemy z czytaniem, liczeniem, ryzyko wystąpienia problemów z nerwami. Jednorazowe zastosowanie środków na uspokojenie nie powinno wykazać problemów, jednak regularne podawanie ich dziecku może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju. W związku z tym ważne jest, aby rodzice przed podjęciem decyzji dokładnie rozważyli krótko- i długoterminowe skutki podawania dzieciom leków uspokajających. Rodzice powinni również skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego w sprawie najlepszego przebiegu leczenia dla konkretnych potrzeb dziecka.