Karmienie piersią jest jednym z najlepszych i najczęściej stosowanych metod karmienia niemowlęcia. W okresie laktacji bardzo ważne jest, aby mama przystawiała dziecko do piersi w odpowiedni sposób i karmiła je w najbardziej korzystny dla dziecka sposób. Ale często młode mamy zastanawiają się jak karmić piersią noworodka.
z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są przyczyny przygryzania brodawki przez dziecko,
- co zrobić, jak dziecko gryzie pierś,
- jak dziecko ssie pierś,
- jak karmić piersią? Kiedy przystawić dziecko i jak długo karmić,
- jakie są zalety karmienia piersią dla dziecka i mamy.
Jakie są przyczyny przygryzania brodawki przez dziecko?
Gryzienie piersi przez dziecko podczas karmienia piersią to niezwykle nieprzyjemne doświadczenie dla każdej mamy. Przyczyny takiego zachowania maluszka mogą być różne, ale przedstawimy kilka najczęstszych:
- ząbkowanie u dzieci, powoduje, że niemowlę jest rozdrażnione i na różne sposoby chcę pozbyć się bólu, dlatego też może gryźć pierś, aby załagodzić swędzenie dziąseł.
- zła pozycja, która utrudnia dziecku ssanie mleka,
- zasypianie co może powodować, że dziecko zamiast ssać zaciska dziąsła.
Co zrobić, jak dziecko gryzie pierś?
Ważne jest, aby przystawić do piersi maluszka we właściwej pozycji, może to zmniejszyć ryzyko gryzienia. Dziecko powinno znajdować się w jednej linii z piersią, w przeciwnym razie może się zdarzyć, że maluszek będzie potrzebował więcej siły, aby ssać, co może prowadzić do przygryzania.
Jeśli mimo wszystko dziecko będzie gryźć pierś nadal, należy przerwać karmienie i spróbować przystawić je do piersi ponownie. Innym wyjściem jest odciągnięcie pokarmu i karmienie niemowlaka butelką.
Ból sutka- jak zaradzić?
Przy gryzieniu piersi przez malucha może pojawić się ból, który można złagodzić przez nałożenie na brodawkę chłodnego kompresu lub specjalnego kremu nawilżającego.
Jak dziecko ssie pierś?
Aby prawidłowo karmić piersią, należy ułożyć maluszka tak, aby jego usta były skierowane w stronę brodawki. Następnie należy przyłożyć dziecko najbliżej piersi, tak aby cała brodawka została objęta przez usta dziecka. Dziecko powinno ssać pierś całym ustami, a nie tylko wargami. Podczas karmienia noworodka warto przysłuchiwać się dźwiękom, jakie wydaje dziecko podczas ssania, może pomóc w ocenie, czy ssanie jest skuteczne i czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość mleka.
Jak karmić piersią? Kiedy przystawić dziecko i jak długo karmić?
Karmienie dziecka piersią to proces, który wymaga nieco cierpliwości i wyczucia. Karmić najlepiej w pozycji siedzącej, gdzie mama może oprzeć plecy i ramię.
Najważniejsze jest, aby przystawiać dziecko do karmienia, kiedy ma odruch szukania piersi. Dziecko powinno ssać pierś w cyklach, czyli przez kilka minut, a następnie odpocząć na chwilę i znowu zacząć ssać. Takie cykle powinny trwać około 8-12 minut.
Jak często karmić dziecko piersią?
Najlepiej karmić dziecko piersią jak najczęściej, czyli co 2-3 godziny, a w pierwszych tygodniach życia nawet częściej, czyli co 1-2 godziny. Dziecko powinno otrzymywać wyłącznie karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia i równolegle do rozpoczęcia przyjmowania pokarmów stałych, do końca drugiego roku życia.
Jakie są zalety karmienia piersią dla dziecka i mamy?
Karmienie piersią ma wiele zalet zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Zalety karmienia piersią dla dziecka to:
- dostarczanie najlepszych i niezbędnych składników odżywczych,
- mleko matki chroni przed infekcjami,
- bezpieczeństwo dziecka, ponieważ czuje zapach i obecność mamy,
- pogłębienie więzi z mamą.
Zalety karmienia piersią dla mamy to:
- zmniejszone ryzyko zachorowania na raka piersi,
- szybszy powrót do formy po porodzie,
- utrzymywanie i pogłębienie więzi emocjonalnej z dzieckiem.