Niemowlaki śpią sporo czasu, więc ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo kłaść je do łóżeczka. Istnieją określone zasady, których należy przestrzegać, by zapewnić dziecku zdrowy i bezpieczny sen. Warto również wiedzieć, jak dziecko powinno leżeć na brzuszku i czy jest to potrzebne?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak dziecko powinno spać,
- jak ułożyć niemowlę, aby nie miało gazów,
- dlaczego leżenie na brzuchu przez malucha jest ważne i jak dziecko powinno leżeć na brzuszku.
Jak dziecko powinno spać?
To pytanie zadają sobie świeżo upieczeni rodzice. Najważniejsze jest to, żeby układać dziecko do snu na plecach, aby nie ograniczać jego drożności oddechowych. Kładąc dziecko na boku czy brzuszku, zwiększamy ryzyko wystąpienia tzw. śmierci łóżeczkowej.
Ponadto, dziecko powinno usypiać w:
- temperaturze nie przekraczającej 20-22 stopni Celsjusza,
- ciszy i spokoju oraz z dala od hałasu,
- pokoju zabezpieczonym przed promieniowaniem słonecznym oraz przewiewie.
- dużym łóżeczku lub kołysce z odpowiednim materacem.
Dbałość o sen noworodka to kluczowe zadanie każdego rodzica – wszak to właśnie dzięki regularnym i spokojnym snom maluch nabiera sił i zdrowia, co pozwala mu na harmonijny rozwój.
Jak ułożyć niemowlę, aby nie miało gazów?
Warto zadbać o to, aby dziecko było ułożone w odpowiedni sposób po karmieniu, co pomaga w eliminacji gazów, kolek i innych trudności związanych z układem pokarmowym.
- Najlepiej po karmieniu unieść dziecko na ramię, tak aby klatka piersiowa była lekko nachylona do przodu. Można też delikatnie poklepać plecy dziecka, aby mogło mu się odbić.
- Po karmieniu nie należy układać maluszka na plecy, najlepiej chwilę po karmieniu położyć dziecko na brzuchu, na macie, aby powierzchnia nie była zbyt twarda.
- Niemowlę w pozycji na brzuszku wydaje w ten sposób więcej gazów i również ułatwia mu to wydalanie kupki.
Dlaczego leżenie na brzuchu przez malucha jest ważne i jak dziecko powinno leżeć na brzuszku?
Czas leżenia nie powinien przekraczać 20-30 minut dziennie, aby nie przeciążyć mięśni, które są ważne dla jego rozwoju. Warto kłaść niemowlaka na brzuchu każdego dnia, od ukończenia pierwszego miesiąca do momentu, kiedy zaczną same raczkować. Dziecko powinno być skłonione do podparcia się na łokciach, a później rączkach.
Leżenie niemowlęcia na brzuchu przynosi wiele korzyści, takich jak:
- uczenie się podnoszenia głowy,
- poprawa trawienia przez jelita,
- wspieranie fizycznego rozwoju,
- wzmocnienie mięśni szyi, barków i pleców,
- wzmocnienie mięśni kręgosłupa,
- wzmocnienie mięśni rąk,
- zmniejszenie ryzyka zniekształcenia główki,
- odpadnięcie kikuta pępowiny.
Rozwijanie mięśni wpływa na wzmocnienie postury dziecka i w ten sposób im będzie starszy tam będzie silniejszy, aby wstać a następnie chodzić i biegać. Dlatego też dzieci, które często leżą na plecach, mają większe ryzyko wystąpienia wad postawy, a także mogą nie rozwijać mięśni w odpowiedni sposób.
Czy każde dziecko lubi leżeć na brzuchu?
Niektóre dzieci nie lubią leżeć na brzuchu i nie ma w tym nic dziwnego. Dla niektórych z nich pozycja ta jest niewygodna lub nieprzyjemna. Warto jednak próbować, aby dziecko spędzało chociaż kilka minut dziennie na brzuchu. Skutecznym sposobem może być położenie maluszka na brzuchu mamy, w takiej pozycji bobas widzi twarz rodzica, co przyciąga uwagę dziecka.