Dzieci, przez wzgląd na swoją sytuację indywidualną mogą przechodzić w życiu przez różne stany. Zdarza się, że z problemem nie wybierają się do najbliższych przyjaciół czy rodziców, a samodzielnie decydują o skorzystaniu z pomocy specjalisty. Psycholog, dzięki swojej umiejętności pracy z młodym pokoleniem nawiązuje pewną więź, która pomimo różnicy wieku może skłonić dziecko do zwierzenia się z nękających je myśli.
Niezwykle ważne przy wyborze specjalisty są jego zdolności terapeutyczne. Nie każdy psycholog okaże się pomocny dla wszystkich. Przy współpracy z dzieckiem powinien wyróżniać go szereg cech, dzięki którym uda się faktycznie pomóc w rozwiązaniu problemu.
Postępowanie zgodne z etyką zawodową
Najważniejszą z cech psychologa jest jego odpowiedzialne i w pełni profesjonalne podejście do tematu pacjenta. Podejmując współpracę z dzieckiem, specjalista zawsze stara się w pierwszej kolejności zdiagnozować problem. Niekiedy ciężko jest doszukać się sedna poprzez samą rozmowę – należy więc z chłodną głową obserwować ruchy i zachowania młodej osoby. Widząc, że sprawa jest zbyt poważna, a dziecko nie chce się przed nami otworzyć nawet po kilku wizytach – odpowiedzialny psycholog powinien zlecić skierowanie takiej osoby do innego, posiadającego zupełnie odmienne kompetencje specjalisty.
Drugą sprawą dotyczącą etyki jest tajemnica zawodowa. Każdy psycholog zobowiązuje się do nierozpowszechniania jakichkolwiek informacji i tematów, które poruszane były na sesji. Jest to nie tylko niesprawiedliwe w stosunku do osób, które zwierzyły im się z problemów, ale też prawnie zabronione.
Dobre podejście do dzieci i młodzieży
Nie da się ukryć, że pomoc psychologa dla dzieci różni się nieco od tej dla osób dorosłych. Młodzi mają zazwyczaj problemy powiązane z ich sytuacją rodzinną, szkolną czy towarzyską. Psycholog dziecięcy, oprócz dobrego podejścia do tego pokolenia, musi też w pełni znać jego język i współczesne trendy. Dla niektórych problemem może być zła sytuacja rodzinna – dla innych to dokuczanie w szkole przez rówieśników. Dziecko musi poczuć się w towarzystwie takiego specjalisty swobodnie. Mówi się, że różnica w postrzeganiu świata pomiędzy osobą młodą, a starszym psychologiem, całkowicie pozbawia możliwości nawiązania wspólnego języka. To nieprawda – niekiedy nawet starsi specjaliści są w stanie lepiej porozumieć się z młodszym pokoleniem, aniżeli robi to osoba świeżo po szkole i kursach. Warunkiem są jedynie chęci i brak oporów dotyczących rozwoju w danej dziedzinie.
Specjalista zawsze zrozumie
Dzieci stawiają na psychologów z jednego powodu. Nie boją się o jego reakcję, jak ma to miejsce w przypadku rodziców. Profesjonalny terapeuta zawsze podejdzie do tematu z pełnym szacunkiem i empatią. Młodsze osoby są więc pewne, że po zwierzeniu się z problemów nikt nie będzie ich oceniać. Dodatkowej pewności doda im fakt, że nie są same w trudnej sytuacji i zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce pomóc im w odpowiedni sposób.
Materiał zewnętrzny