Sen każdego dziecka to cenny czas regeneracji i odpoczynku, dlatego tak istotne jest, by miał on spokojny sen bez żadnych przeszkód. Niestety, wiele dzieci zmaga się ze złym snem i nie mogą zasnąć. Co zrobić jak dziecko ma koszmary i co jest tego przyczyną?
Z tego artykułu dowiesz się:
- co to są koszmary i lęki w nocy u dzieci? Dlaczego się pojawiają,
- co zrobić jak dziecko ma koszmary,
- jak zapobiegać koszmarom i lękom u dzieci,
- kiedy szukać pomocy specjalisty.
Co to są koszmary senne i lęki nocne u dzieci? Dlaczego się pojawiają?
Koszmary senne i lęki nocne to zaburzenia snu, które dotyczą dzieci różnych grup wiekowych. W większości przypadków objawiają się one tym samym, czyli:
- dziecko budzi się w trakcie snu z krzykiem,
- staje się wyraźnie przestraszone w wyniku epizodu, który wydarzył się w czasie snu.
Koszmary senny pojawiają się w pierwszej części nocy, natomiast lęki nocne – w drugiej lub trzeciej. Koszmar towarzyszy dziecku w fazie REM, kiedy to ciało jest skrajnie zrelaksowane, ale mózg intensywnie pracuje. Z kolei nocne lęki występują częściej w końcowych fazach snu.
- Koszmar to straszny sen o różnym charakterze – może to być o zmarłym zwierzęciu lub bliskiej osobie, czy o przerażającym potworze.
- Z kolei lęki nocne często wiążą się z uczuciem zagrożenia lub paniki, które dziecko przynosi ze snu do rzeczywistości.
Większość dzieci doświadcza koszmarów sennych w pewnym momencie swojego życia. Choć przyczyny po-jawienia się strasznych snów u dziecka są różne. Przyczyną mogą być:
- bezdech,
- zgrzytanie zębów,
- choroby,
- stres psychiczny,
- zmiana nawyków snu.
Co zrobić jak dziecko ma koszmary?
Rodzice zastanawiają się jak radzić sonie z koszmarami sennymi, oto kilka sposobów, aby pomóc dziecku z epizodami lęków nocnych:
- Zadbaj o poczucie bezpieczeństwa dziecka przed snem.
- Czuwaj przy dziecku podczas zasypiania.
- Daj maluchowi ulubione maskotki.
- Przewietrz pokój i włącz lekką lampkę, aby nie było całkowitego mroku.
- Można spać z dzieckiem, albo aby dziecko spało z rodzicami.
Rodzice powinni przede wszystkim uspokoić i przytulić dziecko w przypadku, gdy pojawią się lęki nocne.
Jak zapobiegać koszmarom i lękom u dzieci?
Koszmary i lęki nocne stanowią częsty problem u dzieci, który może wprowadzać niepokój w ich życie. Istnieją jednak sposoby, aby temu zapobiec.
- Po pierwsze, ważne jest dbanie o dobre nawyki snu u dziecka, takie jak dobra higiena snu, regularny rytm snu i odpowiednia temperatura w pomieszczeniu.
- Unikaj rozmów, filmów i obrazów, gdzie pojawiają się złe emocje, złe lub smutne wspomnienia, nieodpowiednie treści np. horrory oraz ograniczyć ekspozycję dziecka na gry i filmy o tematyce grozy.
- Ważna jest także komunikacja z dzieckiem, które powinno czuć się bezpiecznie w swoim otoczeniu i mieć możliwość wyrażenia swoich obaw.
- Ważne jest, aby dziecko zasypiało w spokojnej atmosferze, a w okolicy snu panowało spokojne i bezpieczne środowisko. Warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia i lekką kolację przed snem.
- Rodzice powinni przede wszystkim być spokojni, nie krzyczeć i nie kłócić się przy dziecku, ponieważ to również może skutkować negatywnymi emocjami.
Kiedy szukać pomocy specjalisty?
Jeśli dziecko ma nawracające koszmary senne albo w ciągu nocy wybudza się co najmniej trzy razy, warto skonsultować się z pediatrą lub psychiatrą. Objawy lęków nocnych powinny również zaniepokoić, szczególnie jeśli dziecko opowiada o przerażających snach lub ma poważne kłopoty z zasypianiem. Specjaliści stosują różnego rodzaju techniki relaksacyjne, a także farmakoterapię, która pozwala na złagodzenie objawów koszmarami u dziecka.