Czego potrzebuje zwierzę, które jest po zabiegu? Jak postępować ze zwierzakiem po narkozie? Na co uważać po narkozie zwierząt?
Czego dowiemy się z artykułu?
- Jak zadbać o zwierzę po narkozie?
- Jak wygląda opieka nad psem po narkozie?
- Jak przygotować psa do zabiegu?
Sprawdź również: JAK OCZYŚCIĆ ORGANIZM PO NARKOZIE?
Jak zadbać o zwierzęta po narkozie?
Jak zadbać o zwierzę po narkozie? Po przywiezieniu czworonoga do domu, potrzebuje ciszy i spokoju. Powinno okryć się je ciepłym kocem, ponieważ jednym z widocznych skutków narkozy jest uczucie zimna. Zwierzak nie jest od razu wypuszczany do domu, zostaje na kilka dni jeszcze pod obserwacją. Właściciel ma czas na przygotowanie miejsca dla zwierzątka, które może odebrać gdy dostanie telefon od weterynarza. Właściciel musi stosować się do zaleceń, które przekazuje weterynarz. Stosując się do specjalnej diety, podawania środków przeciwbólowych i antybiotyków. Leki muszą zostać podane dokładnie takie jakie przepisał lekarz. Podczas odbioru zwierzę ma na sobie ubranie pooperacyjne albo kołnierz elżbietański. Po określonym czasie zwierzę jest wezwane na zdjęcie szwów, wtedy należy się udać w wyznaczonym terminie wizyty. Dobrze jest zwrócić uwagę na dostosowanie legowiska i miseczek. Zwierzątku łatwiej korzystać z dużo mniejszych przedmiotów. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z weterynarzem.
Jak opiekować się psem po narkozie?
Zadbanie o zwierze po narkozie jest bardzo ważne, każdy zabieg jest dla niego stresujący. Narkoza u psiaków przejawia się uśpieniem, znieczuleniem miejsca w którym będzie zabieg przeprowadzany, unieruchomieniem na czas operacji. Tak samo jak u ludzi, zostaje podane przed znieczuleniem, lek mający uspokoić psiaka. Gdy już nastąpi uśpienie, do języka psiaka zostaje przyczepiony pulsometr. Trzeba pamiętać, że po zabiegu psiak musi zostać do czasu kiedy wszystkie parametry będą pod kontrolą lekarzy. Gdy jest możliwość zabrania od razu do domu zwierzaka, lepiej nie zgadzać się na nią. Czasami nawet muszą zostać podane leki, które usuwają szybciej leki usypiające. Niestety mogą one powodować podniesienie ciśnienia krwii oraz intensywne krwawienie z rany. Objawy po narkozie u psiaka mogą utrzymywać się do 24 godzin. Każdy pies może w różnym czasie dochodzić do siebie po narkozie, dlatego trzeba uważać w tym czasie. Czworonoga należy nawadniać i podawać małe porcje posiłków. Sprawić by miał dużo spokoju i unikał denerwujących sytuacji.
Jak przygotować psa do zabiegu?
Aby zadbać o zwierzę po narkozie jak i przed ważne jest przestrzeganie zaleceń weterynarza. Dzięki temu uchronimy psiaka przed niepożądanymi skutkami ubocznymi znieczulenia. Przed operacją psiak będzie musiał przejść różne badania, które będą mogły pozwolić na jego operację. Właściciel może dostać skierowania na inne badania, które musi przejść zwierzak. Jest to niezbędne dla wiedzy lekarza, który może dobrać odpowiednie znieczulenie i leki. Przed podaniem znieczulenie pies nie może jeść od 8 do 18 godzin, trzeba uważnie go obserwować aby sam czegoś nie zjadł. Natomiast płynów nie można mu podawać na 2 – 3 godziny przed zabiegiem. Powyższe zalecenia zapobiegną zbędnym niechcianym wypadkom w czasie operacji.
Podsumowując każde zwierzę poddane narkozie ma podobne kroki w dbaniu o nie po operacji. Nie ma takich samych zwierząt i każde reaguje inaczej, w różnym tempie dochodzi do siebie.