Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Narkoza – bezpieczne znieczulenie

3 listopada 2023 narkoza jest szkodliwa

Czy narkoza szkodzi? Czy można się nie wybudzić z narkozy? Jakie powikłania najczęściej występują przy tym znieczuleniu? Narkoza może wpłynąć na psychikę pacjenta po wybudzeniu? Narkoza, czyli stan uśpienia i unieruchomienia pacjenta pomaga lekarzom przeprowadzać ciężkie operacje.

Czego dowiemy się z artykułu?

  • Czy znieczulenie ogólne (narkoza) jest bezpieczne?
  • Czy występuje możliwość nie wybudzenia się z narkozy?
  • Jakie są fakty i mity o wpływie narkozy na organizm?

Sprawdź również: JAK OCZYŚCIĆ ORGANIZM PO NARKOZIE?

Czy narkoza jest bezpieczna?

Czy narkoza jest szkodliwa? Odpowiadając na pytanie, narkoza jako sposób znieczulenia operacyjnego uważana jest za bezpieczną i najbardziej powszechną. Aby cała operacja, proces usypiania i wybudzania z tego znieczulenia przebiegł prawidłowo i bez komplikacji pacjent nie może zapominać o prawidłowym przygotowaniu się do operacji. To właśnie ono gwarantuje bezpieczeństwo w trakcie operacji oraz mniej ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Aby pacjent był mniej zestresowany podawany jest również lek uspokajający przed znieczuleniem. Czasami może dojść do cięższych przypadków komplikacji, kiedy ktoś dostaje wstrząsu anafilaktycznego na skutek podania leku. Lekarze uznają to jako najcięższe powikłanie w czasie operacji.

narkoza bezpieczne znieczulenie

Czy występuje możliwość nie wybudzenia się z narkozy?

Narkoza nie jest szkodliwa, gdy jest odpowiednio dobranym znieczuleniem do danego przypadku. Problem wybudzenia z narkozy i brakiem tej możliwości najczęściej nurtuje przyszłych pacjentów. Taka możliwość występuje, ale nie jest ona spowodowana samym znieczuleniem. Najczęściej to co wydarzy się w czasie operacji, nie przewidziana reakcja organizmu rzutuje na wystąpienie braku wybudzenia. Takimi niespodziewanymi sytuacjami jest na przykład udar mózgu, zatrzymanie krążenia. Nad każdym pacjentem anestezjolog czuwa i traktuje go indywidualnie, przez cały proces operacji. Dlatego wie jaką odpowiednią ilość leku podać, aby pacjent mógł uniknąć powikłań. Jeśli nie wystąpią nieprzewidziane sytuacje, wybudzenie następuję do 2 godzin od ukończenia operacji.

Fakty i mity o wpływie narkozy na organizm

Narkoza jako bezpieczne znieczulenie jest faktem, co najważniejsze posiada wiele korzyści z jej użycia. Pacjent podczas operacji nie odczuwa bólu i strachu, a lekarze mają możliwość spokojnie przeprowadzonej pracy. Kolejnym faktem są ryzyka, które mogą wystąpić. Zalicza się do nich wstrząs anafilaktyczny, który może wystąpić już podczas operacji. Skutki uboczne, które mogą pojawić się po wybudzeniu (bóle głowy, nudności, dezorientacja itd.). Mitem natomiast jest wpływ narkozy na zmianę psychiki pacjenta, a narkoza wywiera tylko czasowy wpływ na organizm. Po przebudzeniu funkcje powracają, jedynie można odczuwać zdezorientowanie. Mitem również jest stwierdzenie, że narkoza jest szkodliwa. Błędem jest takie stwierdzenie, ponieważ bez znieczulenia ogólnego nie byłoby możliwości przeprowadzenia wielu skomplikowanych operacji.

Podsumowując narkoza jest bezpiecznym znieczuleniem, pozwala na spokojne przeprowadzenie trudnych operacji. Nie ma powodu do obawy przed nie wybudzeniem się z niej, ponieważ lekarz anestezjolog zajmuje się każdym pacjentem indywidualnie. Dzięki takiemu podejściu jest w stanie zminimalizować pojawienie się skutków ubocznych znieczulenia.

Redakcja spokojdziecka.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

narkoza jest szkodliwa
ile trwa kolonoskopia pod narkozą
Kaszel przeszkadza w narkozie

Jesteś zainteresowany reklamą?