Kiedy dziecko ząbkuje nie jest to łatwy czas dla młodych rodziców. Kiedy to nastąpi? Jak się na to przygotować? Tutaj właśnie rodzic jest bardzo potrzebny dziecku aby je wesprzeć w tym trudnym momencie i otaczać czułością. Ząbkowanie może być przedwczesne i późne?
Czego dowiemy się z artykułu?
- Kiedy dziecko zacznie ząbkować?
- Co oznacza przedwczesne i późne ząbkowanie?
- Jakie są typowe i mniej typowe objawy ząbkowania?
Sprawdź również: ROZWÓJ DZIECKA – OD GAWORZENIA DO MÓWIENIA
Kiedy zaczynają rosnąć zęby u dziecka?
Okres kiedy dziecko ząbkuje jest kwestią indywidualną, uwarunkowaną genetycznie. Wyrzynanie zębów może nastąpić między 5 a 8 miesiącem życia. Dzieci są różne i czasami pierwszy ząb pojawia się gdy dziecko kończy roczek. Jednocześnie przychodzi inne pytanie ile ząb potrzebuje czasu na wyrośnięcie. Zazwyczaj od 1 do 7 dni, ale nie można się tego dokładnie trzymać. Występuje zasada, że najpierw pojawiają się zęby dolne, a później górne. Pierwsze zęby pojawiają się na dolne jedynki – między 4 a 6 miesiącem życia, a górne jedynki w ok. 7 miesiącu. Geny rodziców wpływają na moment kiedy dziecku zaczną rosnąć pierwsze zęby. Najczęściej większość dzieci ma już wszystkie zęby przed ukończeniem 3 roku życia. Wyrzynanie zębów można podzielić na 3 fazy:
- fazę przederupcyjną (przesuwanie się zęba i wzrost w kości);
- fazę erupcyjną (przecięcie błony śluzowej);
- fazę poerupcyjną (wzrost nad kością i funkcjonowanie zębów)
Przedwczesne i późne ząbkowanie – co znaczy?
Normalne jest kiedy dziecko ząbkuje szybciej (nawet w 2 miesiącu życia) oraz gdy robi to z opóźnieniem. Jak dowiadujemy się się wcześniej, wyrzynanie zębów jest uwarunkowane genetycznie. Mówimy o późnym ząbkowaniu gdy maluch skończy 1 rok życia bez żadnego zęba. To idealny moment aby udać się do stomatologa i pediatry w celu sprawdzenia czy wszystko jest wporządku, konieczna może być wizyta u ortodonty. Przyczyną tego mogą być różne choroby, zaburzenia czy nawet niedożywienie. W takim wypadku dobrze spotkać się logopedą, ponieważ mogą wystąpić problemy z mówieniem, bo bez zębów aparat mowy nie może rozwijać się w odpowiedni sposób.
Jakie są objawy ząbkowania?
Objawów kiedy dziecko ząbkuje jest wiele, można je podzielić na mniej typowe i bardziej. Każde dziecko inaczej reaguje na dolegliwości związane z wyrzynaniem zębów. Najczęściej występującymi objawami jest nadmierne ślinienie, wkładanie do buzi palców i różnych przedmiotów. Dzieci tak reagują na świąd, zaczerwienienie oraz ból w jamie ustnej. Występowanie gorączki w wysokości 38 stopni, utrzymywanej do wyrośnięcia zęba jest również powszechnym zjawiskiem. W czasie wyrzynania zębów dziecko może nie mieć apetytu, jest rozdrażnione, płaczliwe i może mieć problemy ze spaniem. Z kolei mniej popularne objawy to te które wyglądają jak zaatakowanie przez jakąś infekcję – czyli katar, kaszel, gorączka. Na buzi może pojawić się wysypka w okolicach ust, ponieważ dziecko wydziela ogromne ilości śliny. Zmiany na skórze można również zauważyć na brzuchu i plecach. Maluch może często drapać się po uszach przez odczuwany ból, który do nich promieniuje.
Podsumowując kiedy dziecko ząbkuje warto zaopiekować się nim w odpowiedni sposób. Szybkie ząbkowanie i opóźnione nie jest niczym niepokojącym do pewnego momentu. Wszelkie wątpliwości odnośnie objawów występujących u dziecka warto skonsultować z pediatrą lub innym specjalistą.