Ząbkowanie to bardzo trudny czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Choć ząbkowaniu mogą towarzyszyć różne objawy, to jednak zwykle staje się bardzo płaczliwe oraz rozdrażnione. Rolą rodziców jest wówczas pomoc w postaci łagodzenia przykrych dolegliwości oraz otoczenie malucha zrozumieniem, wsparciem i szczególną troską.
Ząbkowanie
Okres ząbkowania jest sprawą bardzo indywidualną, która w znacznej mierze uwarunkowana jest genetycznie. Zęby mogą się bowiem wyrzynać w różnym okresie oraz w zmienionej kolejności. zazwyczaj jednak pierwszy mleczny ząb pojawia pomiędzy 5. a 12. rokiem życia dziecka. W sytuacji, w której po tym czasie nadal nie wyrzyna się żaden ząb wskazana jest konsultacja pediatryczna. Okres ząbkowania kończy się w okolicach 31. miesiąca życia dziecka.
Ząbkowanie objawy typowe
Ząbkowanie może manifestować się bardzo różnorodnymi objawami. Ilość możliwych nieprzyjemnych dolegliwości jest dość długa i u poszczególnych dzieci może występować z różnym nasileniem. Zazwyczaj jednak pierwszym symptomem związanym z ząbkowaniem jest nadmierne ślinienie się dziecka. Wówczas obficie wydzielana ślina może podrażniać delikatną okolicę ust malucha. W tym czasie należy zadbać o higienę dziecka oraz osuszać okolice ust i brody oraz je smarować tłustym kremem przeznaczonym do pielęgnacji podrażnionej skóry dzieci. Ponadto, należy regularnie zmieniać wilgotne ubranie malucha. Kolejnym dość powszechnie występującym objawem ząbkowania jest wkładanie przez malucha do jego ust dłoni oraz wszystkich przedmiotów, które znajdują się w zasięgu jego rąk. Wynika to z faktu, że ząbkowaniu towarzyszy rozpulchnienie dziąseł, ich zaczerwienie oraz świąd, a w momencie wyrzynania się zęba również ból. Kolejnym dość powszechnie występującym objawem jest gorączka, która utrzymuje się przez pewien czas w okolicach 38 stopni Celsjusza i spada dopiero po pojawieniu się zęba. W tym okresie maluch jest również rozdrażniony, płaczliwy i niespokojny. Ponadto, traci apetyt, niechętnie ssie pierś lub butelkę, a także ma problemy ze spokojnym snem.
Ząbkowanie objawy mniej typowe
Wśród mniej typowych objawów ząbkowania u dzieci należy wymienić objawy zbliżone do infekcji o podłożu wirusowym. Może to być zatem kaszel i katar, a także wspomniana powyżej gorączka. Ponadto, w okolicy ust i brody na skutek nadmiernego ślinienia się może pojawić się wysypka. Zmiany skórne mogą także objąć brzuch oraz plecy dziecka. Ból związany z wyrzynaniem się zębów może promieniować do uszu, co powoduje, że maluch drapie je lub nawet nimi pociąga.
Ząbkowanie – łagodzenie przykrych dolegliwości
Sposobem na łagodzenie bólu jest podawanie dziecku lekko schłodzonego gryzaka lub delikatne masowanie obrzmiałych dziąseł przy pomocy palca oraz naparu z rumianku. Ponadto, w sprzedaży dostępne są żele apteczne łagodzące dolegliwości oraz czopki i syropy z paracetamolem. Chwilowe ukojenie może przynieść również masowanie obolałych okolic szczoteczką z delikatnym włosiem, jednak tą czynność należy wykonywać z uwagą, tak aby nie doprowadzić do pogorszenia sytuacji i nasilenia bólu.