Top 10 książek dla dzieci – rozwijaj wyobraźnię swojego dziecka 

Kształtowanie wyobraźni u dzieci jest bardzo ważne w ich rozwoju, a czytanie książek jest doskonałym sposobem na jej stymulację. To, jakie książki wybierzemy dla dziecka, może mieć ogromne znaczenie dla jego przyszłości. W poniższym artykule przedstawimy 10 książek dla dzieci, które nauczą ich wartości życiowych i pomogą poradzić sobie z emocjami. 

Książki rozwojowe

Naciśnij mnie

Książka autorstwa Hervé Tullet to pozycja przetłumaczona na dwa języki: francuski i polski. Jest to książka, która wymaga od czytelnika naciskania, dmuchania i przekręcania. Dzięki kolorowym kropkom uczy dzieci kształtów, kolorów, rozwija wyobraźnię i sprawia wrażenie, jakby ilustracje w niej zawarte nawiązywały kontakt z najmłodszymi. W 2013 roku książka dostała Nagrodę Główną w kategorii Kultura w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” zorganizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Pięknie się różnimy. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć 

Książka autorstwa Tracey Turner jest przepiękną pozycją, która uczy ważnych wartości. “Pięknie się różnimy” pokazuje młodej publiczności, że niepełnosprawność intelektualna i fizyczna jest czymś normalnym, tłumaczy na czym polega. W książce poruszane są tematy stereotypów, dotyczących podziałów społecznych, uświadamia, że nie ma znaczenia jaki jesteś, zawsze powinieneś być sobą. Uczy, że rodzina jest ważna i miłość może leczyć każdą ranę. 

Co się dzieje w lesie

Książka ta przepełniona jest zadaniami, obrazkami i wierszami, które uczą pór roku, zwierząt, roślin i innych elementów lasu. Do odkrycia jest ponad 200 rzeczy, które pokazuje nam miś. Dziecko czytając tą książkę odkrywa nowe miejsca, przygody i sytuacje. Maluch uczy się definicji przyjaźni, ucz się świata i rozwija swoje umiejętności nauki i wyobraźnię. 

Literatura ucząca emocji i wartości

Jesteś Kimś wyjątkowym 

Jesteś kimś wyjątkowym to książka dla dzieci autorstwa Martyny Brody, która uczy najmłodszych jak zrelaksować się i odpocząć. Każda strona w książce zawiera zabawy, ćwiczenia i rytuały, które pomogą dzieciom złagodzić stres i nauczyć się jak radzić sobie z codziennymi problemami. Książka ta jest świetnym narzędziem do nauki samodzielności i wyciszenia się w trudnych sytuacjach. Relaksacje dla dzieci to zbiór pięknie ilustrowanych historii, które po dłuższym stosowaniu wzmocnią koncentrację uwagi, zredukują lęki, pozwolą rozwinąć wyobraźnię i poprawić relacje w grupie i w domu. Pozycja ta zawiera instrukcję przeprowadzania relaksacji i propozycje ich modyfikacji w zależności od indywidualnych potrzeb. Autorka wykorzystuje w nim elementy medytacji, pozytywnych afirmacji, wizualizacji i pracy z oddechem, aby zaprowadzić dzieci w bajkowy, bezpieczny świat niczym nieskrępowanej wyobraźni. 

Opowieść o tym, co w życiu ważne

„Opowieść o tym, co w życiu ważne” to zbiór zdarzeń, które pozwalają młodym czytelnikom lepiej zrozumieć świat, w jakim żyją. Dzięki tej publikacji młodzi ludzie mogą skonfrontować swoje poglądy i przekonania o życiu, a także jeszcze lepiej poznać samych siebie. Książka ta wywołuje dyskusje i refleksje, które są niezbędne w wychowaniu młodego człowieka. Jest ona cennym źródłem wiedzy o tym, jak postępować w trudnych sytuacjach oraz jak zachować się wobec innych ludzi. „Opowieść o tym, co w życiu ważne” to ciekawa, mądra i wartościowa książka, która z pewnością zainteresuje młodych czytelników. Publikacja ta pomaga dzieciom zrozumieć, że w życiu najważniejsza jest miłość, szacunek, tolerancja i wzajemny szacunek. Książka ta jest doskonałym narzędziem do rozmowy o ważnych sprawach i wychowania własnych dzieci.

Mały Książę

Mały Książe jest jedną z najbardziej popularnych książek dla dzieci, która wzbudza wiele pozytywnych emocji. Dzieci odczuwają przywiązanie do tytułowego bohatera i dostrzegają prawdziwe wartości, które niesie z sobą ta opowieść. Mały Książe uczy dzieci, że miłość jest najważniejsza, a przyjaźń jest cenniejsza niż pieniądze. Pozycja ta pokazuje, że nie ma nic ważniejszego od bycia dobrym i poświęcenia uwagi najbliższym. Ta piękna historia budzi w dzieciach empatię, pokazuje jak ważne jest odróżnianie tego, co ważne od tego, co mało ważne. Uczy też, że ważne jest słuchanie i cieszenie się z małych rzeczy. Mały Książę to klasyk wśród książek zarówno dla dzieci jak i dorosłych, ponieważ w prosty sposób przekazuje najważniejsze wartości życiowe. 

Top 10 książek
Top 10 książek

Naucz dziecko wiary w siebie i przyjaźni

Świat chce, byś był sobą

Książka “Świat chce, byś był sobą” to przepiękna opowieść autorstwa Joanny Gaines, zilustrowana przez Juliannę Swaney. Autorki towarzyszą dzieciom, które tworzą swój własny, unikalny świat. Pracują nad nim zarówno wspólnie, jak i samodzielnie. Jedne z nich budują skomplikowane maszyny, inne stawiają na artyzm swoich projektów. To, co wychodzi z ich prac, tworzy piękną, bogatą i niepowtarzalną mozaikę, będącą metaforą naszego życia. Książka ma za zadanie wzmacniać w dzieciach poczucie własnej wartości, inspirować do rozwijania i pielęgnowania talentów, a także uczyć akceptacji różnic między ludźmi. Pokazuje również wartość pracy zespołowej, ponieważ to właśnie współpraca między ludźmi sprawia, że stajemy się silniejsi.

Bajki ,które uczą jak być szczęśliwym

Begoña Ibarrola jest hiszpańską psycholog, którego książki dla dzieci i poradniki dla rodziców od lat cieszą się ogromną popularnością. W tym cyklu trzech zbiorów opowiadań, znajdziemy masę wskazówek jak być szczęśliwym. Każdy rozdział zawiera dwie bajki, których sympatyczni bohaterowie są ukazywani w sytuacjach, dzięki którym dzieciom łatwiej jest zrozumieć określone umiejętności i postawy. Do bajek dołączone są wskazówki dla rodziców oraz propozycje wspólnych zajęć i zabaw z dziećmi.

Kiedy nadchodzi smutek

“Kiedy nadchodzi smutek” porusza temat negatywnych emocji ludzkich. Pozwala nauczyć się rozróżniać dobra od zła i pokazuje, że smutek to normalna emocja, która jest naturalna i można ją odczuwać. Autorka Eva Eland opisuje uczucia z ogromną empatią i pokazuje jak tłumaczyć je dzieciom. Smutek ukazany jest jako postać, która przychodzi do głównego bohatera, ponieważ boi się samotności. Poruszanie z dziećmi tematów niewygodnych jest bardzo trudne, dlatego warto sięgać po literaturę, która pomaga w przyjazny sposób tłumaczyć uczucia czy ludzkie zachowania.  

Niezłe ziółko 

Książka “Niezłe ziółko” to niesamowita historia o szacunku do innych ludzi i szukaniu wiary w siebie. Opisuje ona Eryka, który znalazł najlepszą przyjaciółkę w Babci Malutkiej. Kobieta wysłuchuje chłopca, doradza mu i opowiada piękne historie i opowieści. Jednak wszystko zmienia się w pewnym momencie. Co dzieje się w dalszym życiu Eryka? 

Książka uczy prawdziwej przyjaźni, mądrości życiowej, pewności siebie i pokazuje, że niezależnie od wieku, ludzie mogą być swoimi bratnimi duszami.